PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Herbicydy doglebowe w odstawkę?

Herbicydy doglebowe w odstawkę?

Założenia integrowanej ochrony roślin przewidują wykonywanie zabiegów chemicznych jedynie interwencyjnie. Czy grozi nam, że po 1 stycznia wypadną z użycia herbicydy doglebowe?Podczs zorganizowanej przez naszą redakcję konferencji "Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym" Adam Paradowski z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na niedostatki w przepisach integrowanej metody ochrony roślin, dotyczących wyłącznie interwencyjnego stosowania środków chemicznych, czyli w sytuacji gdy chwasty pojawią się i to powyżej progu szkodliwości.

Grozi to uniemożliwieniem korzystania z herbicydów doglebowych, które stosuje się przed wschodami zarówno chwastów jak i rośliny uprawnej. Błąd legislacyjny może się okazać bardzo kosztowny w skutkach.

Jako przykład podał rośliny strączkowe do odchwaszczania których wykorzystywane są tylko 4 substancje czynne, z czego 3 wchodzą w skład herbicydów doglebowych.

Wskazał on jednocześnie jak postępować, aby móc korzystać z herbicydów doglebowych a jednoczesnie uniknąć bolesnych kar finansowych nakładanych przez inspektora PIORiN.

Jednym ze sposobów jest posiadanie dokumentów poświadczających stosowany płodozmian.

Jeśli wynika z nich, że przed 2-3 laty uprawiany rzepak, to można na tej podstawie zakładać, że nasilenie jego samosiewów będzie duże, co uzasadnia sięgnięcie po herbicydy doglebowe. O innych rozwiązaniach kłopotliwego problemu można się będzie dowiedzieć z wywiadu jaki już wkrótce zamieścimy na naszym portalu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Vader 2013-12-18 01:04:31
  @s
  I to jest ten Twój pomysł o który Cię pytałem pod innym artykułem? Chcesz żeby ludzie łamali prawo? Wysil się i nie kopiuj moich pomysłów.
 • s 2013-12-15 19:06:03
  @mag - bo ordynacje wyborcze tak skonstruowano, że na kogo byś nie głosował, tu wygra debil. Parlament europejski też tacy zasiedlili. W skutek tego:
  - pracownicy sąsiada (ponad 1000ha) palą na drodze na bieżąco po wysypaniu każdy worek po nawozach, bo nie ma komu oddać.
  -to samo z opakowaniami po śr. ochr., a inni patrzą na niego i się uczą, bo ma na podwórku czysto.
  -identyczna sytuacja z olejem przepracowanym.
  -ze środkami doglebowymi też poradzimy. Będziemy je kupować na fikcyjne nazwiska (na szczęście przy kupnie nie żądają dowodu), lub na paragon i pryskać ukradkiem.
  Debile będą będą zadowoleni i pochwalą się, że mamy bardzo dobre prawo, a że nie ma jak go wykonać - ucierpi środowisko
 • mag 2013-12-15 18:36:19
  nie wiem co powiedzieć - ale jedno pytanie ciśnie się na usta - dlaczego debile mogą zasiadać w parlamencie ???
 • jarki 2013-12-13 09:55:02
  przez idiotyczne przepisy groch zarośnie chwastami
  i rolnik będzie bez wyjścia zastosuje glifosat
  co jest lepsze
 • wład 2013-12-13 07:48:09
  Wyjątkowo rzadko w historii zdarzało się, by coś dobrego wynikło z urzędniczego zarządzania procesami technologicznymi, a biologicznymi - jak to ma miejsce w rolnictwie - jest to niemożliwe. Ale co tam, najwyżej wydadzą zakaz występowania tych czy innych patogenów. I po sprawie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!