Farmer: Na rynku środków ochrony roślin jest coraz mniej innowacyjnych produktów o nowych substancjach aktywnych, a coraz więcej generyków? Czy to tylko kwestia kosztów badań i wprowadzenia ich na rynek? Czy skala pojawiania się tych preparatów będzie się jeszcze rozszerzać?

Adam Paradowski: Tu należałoby odróżnić generyki od preparatów z importu równoległego. Te pierwsze wymagają wykonania wszystkich badań w ramach procedury rejestracyjnej, identycznych jak produkty macierzyste.

Drugie są rejestrowane na drodze administracyjnej. Każdy z nas za określoną opłatą może złożyć wniosek o sprowadzenie środka o substancji aktywnej zarejestrowanej w kraju. Stąd nie generyków, a preparatów z importu równoległego możemy się spodziewać coraz więcej, oczywiście nie tylko opartych na glifosacie, ale także na innych skutecznych i przydatnych substancjach aktywnych.

Farmer: Mamy obecnie wprost zatrzęsienie preparatów z glifosatem, czym to tłumaczyć?

AP: Tak, teraz jest ich zarejestrowanych około 50. Świadczy to o dużej popularności i skuteczności tej substancji aktywnej. Takie trendy stwierdzili przede wszystkim handlowcy i korzystając z sytuacji, robią najzwyklejszy dobry interes.

Farmer: Czy duża liczba produktów z importu równoległego wpływa na konkurencyjność ceny środków?

AP: Bez względu, czy to będą generyki czy preparaty z importu równoległego, ich liczba, czyli asortyment handlowy, z pewnością ma wpływ na jednostkową cenę. To konkurencja podobna jak w każdej branży. Problemem jest wnikanie na krajowy rynek "towaru" niewiadomego pochodzenia.

Jest on z pewnością podejrzanie tani. Dobrze, jeśli nie uszkodzi rośliny uprawnej - gorzej, jak ją zniszczy. Środków ochrony roślin z niesprawdzonych źródeł nie należy nabywać.

Farmer: Czy wraz ze wzrostem preparatów z importu równoległego możemy się też obawiać zwiększonej ilości preparatów podrabianych?

AP: To tylko zależy od uczciwości handlowców. Masowe sprowadzanie środków ochrony roślin sprzyja nieuczciwościom.

Im większa grupa handlujących, tym większa szansa, że ktoś wśród nich znajdzie się nieuczciwy.