PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Herbicydy w ochronie integrowanej

Herbicydy w ochronie integrowanej

Zwalczanie chwastów nie może się opierać wyłącznie o stosowanie środków chemicznych. Herbicydy powinny być wprowadzane jako ostatni element odchwaszczania plantacji.Powszechność niszczenia chwastów przy użyciu herbicydów to wynik szeregu ich zalet – powiedział w swoim wykładzie wygłoszonym podczas konferencji miesięcznika Farmer prof. Zenon Woźnica z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jako główne wymienił: wysoką skuteczność i opłacalność, dużą wydajność pracy, wygodę stosowania, możliwość wdrażania uproszczeń uprawowych i płodozmianowych. Metoda chemiczna obarczona jest jednak kilkoma istotnymi wadami: zagrożenia dla człowieka i środowiska, rozwój odporności chwastów, niska akceptacja odbiorców produktów rolnych – szczególnie owoców i warzyw.

Wprowadzenie integrowanej ochrony roślin wymusi na rolnikach powrót do znanych, ale niejednokrotnie zarzuconych metodach walki z chwastami. Ich łączna skuteczność w wielu wypadkach nie ustępuje metodzie chemicznej, a są one znacznie bardziej bezpieczne dla środowiska i wpływają na poprawę jakości zbieranych plonów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • PM 2012-11-10 21:34:06
    Jako rolnik ze starej szkoły wiem, że prawidłowa uprawa i sprawna melioracja - to podstawy walki z chwastami. Tak jak higiena dla zdrowia człowieka znaczy więcej, niż lekarstwa, a właściwa gospodarka wodna i terenowa (vide Kozanów Dolny - dzielnica Wrocławia, przed zabudową której niemieccy hydrolodzy Polaków ostrzegali) skuteczniej chroni przed powodziami, niż najdroższe obwałowania. Dezodoranty nie zastapią wody i mydła. Tymczasem za oknem widzę pole, obsiane rzepakiem przez trzy lata z rzędu. Włos się jeży, reszta jakoś nie bardzo.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!