Ten rok wyjątkowo sprzyja rozwojowi owadów. Wysokie temperatury, mało opadów już od wiosny stwarzały dogodne warunki dla ich rozmnażania oraz rozwoju i przyczyniły się do wzrostu liczebności szkodników. Przedłużający się okres wegetacji jesienią i panująca w tym czasie ciepła pogoda stanowią dobre warunki dla dalszego rozwoju szkodników.

W tej chwili na polach widoczne są młode rośliny rzepaku, w których aktywnie żerują szkodniki. Widoczne są: pchełki, mszyce, śmietka kapuściana, gnatarz rzepakowiec, tantniś krzyżowiaczek, chowacz galasówek.

Do jesiennej walki ze szkodnikami rzepaku ozimego zarejestrowanych jest obecnie kilka preparatów.

W temperaturze powyżej 15°C najlepiej stosować preparaty fosforoorganiczne. Do jesiennej ochrony dopuszczony jest Pyrinex Supreme 262 ZW. Insektycyd działa do 2-3 tygodni, oparty jest o dwie substancje czynne: chloropiryfos oraz beta-cyflutrynę. Zwalcza mszyce, stosuje się go w dawce 1 l/ha. Insektycyd obniża także liczebność innych szkodników.

Pozostałe, dopuszczone środki w jesiennej aplikacji w ochronie rzepaku przed szkodnikami należą do pyretroidów i działają w temperaturze poniżej 20°C.

Jesienią stosować można Agria-Deltametrynę 2,5 EC oraz Decis 2,5 EC oba w dawce 0,25 l/ha przeciwko pchełkom ziemnym.

Decis Mega 50 EW i Delta 50 EW aplikuje się w ilości 0,15 l/ha, preparaty zwalczają gnatarza rzepakowca, mszyce, pchełki ziemne i rzepakowe.

Do walki z pchełkami ziemnymi zarejestrowany jest Khoisan 25 EC, który stosuje się w dawce 0,25 l/ha i Patriot 100 EC, który aplikuje się w ilości 0,065 l/ha. Przeciwko pchełkom ziemnym i rzepakowym wykorzysta można Sparviero w ilości 0,075 l/ha.

Preparaty zarejestrowane do walki z mszycami, pchełkami obniżają także liczebność innych szkodników.

Podobał się artykuł? Podziel się!