System ten opiera się na wykonaniu zabiegów fungicydowych w trzech terminach. To według ekspertów z firmy gwarantuję odpowiednią zdrowotność plantacji.


Pierwszy zabieg przy sprzyjających warunkach należy wykonać w fazie BBCH 31-32 (faza I-II kolanka) fungicydem Unix 75 WG, w dawce 0,7-1,0 kg/ha. Specjaliści zaznaczają, iż długa jesień sprzyjała infekcjom grzybowym i trzeba się spodziewać silnej presji mączniaka, rdzy i chorób podstawy źdźbła. W tej samym okresie warto zastosować regulator wzrostu Moddus 250 EC w dawce 0,3 l/ha.


Kolejny zabieg wskazany jest w fazie BBCH 34-37  (od III kolanka do pojawienia się liścia flagowego) eksperci polecają zastosować nowy preparat Seguris 215 SC, który zwalcza szerokie spektrum chorób górnych liści i kłosa. Równocześnie powinna być podana roślinom druga dawka regulatora wzrostu Moddus 250 EC w dawce 0,3 l/ha w fazie BBCH 39 to jest w fazie liścia flagowego.


 W wypadku pojawienia się szkodników (skrzypionki, mszyce,) w liczebności przekraczającej próg ekonomicznej szkodliwości, plantację należy interwencyjne opryskać np. insektycydem Karate Zeon 050 CS w dawce 0,1 l/ha.


Ostatni zalecany zabieg należy wykonać najlepiej w fazie BBCH 61-65 (faza kwitnienia)  fungicydem o działaniu układowym Artea 330 EC w dawce 0,5l/ha.  Pozwoli on ustrzec się przed porażeniem kłosów fuzariozą, septoriozą plew i czernią kłosów.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!