To wydarzenie miało miejsce podczas Sesji  Naukowej Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. 

Instytut od 2010 roku prowadzi działania nad przystosowaniem duńskiego systemu wspomagani decyzji do zwalczania chwastów. Adaptacja systemu odbywa się w ramach projektu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Prace badawcze w  wykorzystywaniu tego systemu prowadzone są obecnie na pszenicy ozimej rosnącej w warunkach klimatu północnej Polski.

Prototyp ten zawiera kilkanaście substancji aktywnych zarejestrowanych w Polsce do stosowania w pszenicy ozimej, kilkanaście kluczowych gatunków chwastów występujących w tej uprawie oraz klucz do oznaczania roślin i atlas chwastów.

Po wprowadzeniu odpowiednich danych program wskazuje najkorzystniejsze opcję zabiegu chemicznego z uwzględnieniem:

  • aktualnego stanu zachwaszczenia na polu (nasilenie występowania chwastów, skład gatunkowy)
  • korzyści ekonomicznych (wybór dawki herbicydu, mieszaniny herbicydów)
  • doboru herbicydu do warunków pogodowych (opady, temperatura),
  • warunków agrotechnicznych (typ gleby, pH, przedplon)

 


System mógłby pomagać rolnikom w doborze odpowiedniego środka ochrony roślin, ustaleniu jego dawki i terminu zabiegu w zależności od czynników środowiskowych.

Podstawą jego wiarygodnego działania będzie precyzyjne ustalenie natężenia zachwaszczenia plantacji oraz rozpoznanie przez rolnika kluczowych gatunków chwastów.

System wymaga jeszcze wielu poprawek i aktualizacji  danych by stać się wiarygodnym. Prace trwają i miejmy nadzieje, ze niebawem będziemy mieć również do dyspozycji system wspomagający decyzję w odchwaszczaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!