Mączniak prawdziwy zbóż i traw powodowany przez Erysiphe graminis może rozwijać się w temperaturach 5°C do 30°C i przy 50-100 proc. wilgotności. Temperatura od 5 do 12°C w nocy i od 10 do 20°C w ciągu dnia, nasłonecznienie trwające minimum 5 godzin oraz wysoka wilgotność najbardziej sprzyjają infekcjom.

Obecnie uwidacznia się porażenie na polach  mączniakiem prawdziwym zbóż i traw. IOR sygnalizuje konieczność przeprowadzenia zabiegu ochrony niektórych rejonach: powiat wągrowiecki w woj. wielkopolskim, powiat średzki w woj. łódzkim, powiat brzeski w woj. opolskim, powiat iławski w woj. warmińsko-mazurskim, powiat nowodworski w woj. pomorskim.

Niezbędna jest lustracja plantacji i w zależności od wielkości pola ocenia się od 100 do 150 roślin oddalonych od brzegów pola o 2 m, sprawdzając czy progi szkodliwości chorób nie zostały przekroczone.

Progi szkodliwości mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz terminy zabiegów w pszenicy (według IOR):

  • w fazie krzewienia (BBCH 21-29), gdy 50–70 proc. roślin jest z pierwszymi objawami porażenia, widoczne są pojedyncze, białe skupienia struktur grzyba,
  • w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30-39) to przynajmniej 10 proc. źdźbeł wykazujących objawy nowej infekcji,
  • w fazie kłoszenia (BBCH 51-59) widoczne pierwsze objawy porażenia na liściu podflagowym, flagowym lub na kłosie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!