Według Instytutu Ochrony Roślin – PIB na północy kraju polach z uprawą pszenicy ozimej konieczna jest ochrona przeciwko septoriozie paskowanej pszenicy i septoriozie plew. Na niektórych polach 30-35 proc. roślin jest porażonych przez chorobę i 5-10 proc. organów roślin wykazuje objawy septoriozy paskowanej pszenicy i septoriozy plew.

W środkowej i południowej części kraju pojawiają się alerty sygnalizujące zagrożenie. Tu zabieg jest uzasadniony w momencie zwalczania innych patogenów. Pszenicę trzeba obserwować pod kątem pozostałych chorób, zwłaszcza mączniaka i rdzy, które pojawiły się od południowego zachodu kraju.

Do ochrony przed septoriozą paskowaną pszenicy i septoriozą plew, a także mączniakiem zbóż i traw oraz rdzą brunatną w fazie strzelania w źdźbło wykorzystać można preparaty na bazie pikoksystrobiny, oraz firmowe mieszaniny zawierające protiokonazol i biksafen, a także prochloraz, tebukonazol, proquinazid.

Choroby te zwalcza również gotowa mieszanina trójskładnikowa: fenpropimorf, metrafenon, epoksykonazol, którą można aplikować w tej samej fazie rozwojowej, czy np. fenpropimorf z epoksykonazolem, jak i tiofanat metylowy z epoksykonazolem i protiokonazol razem z fluoksastrobiną.

Podobał się artykuł? Podziel się!