PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Izoproturon do końca września

Izoproturon do końca września Zmniejsza się pula preparatów do walki z miotłą zbożową, fot. A. Kobus

Tylko do 30 września 2017 r. można stosować herbicydy oparte na popularnym izoproturonie – IPU. Wtedy mija ostateczny termin zużycia zapasów herbicydów bazujących na tej substancji czynnej.Z roku na rok ubywa substancji czynnych, które systematycznie wycofywane są z rynku. Tym razem też tak się dzieje i to lada dzień, co niewątpliwie dotknie wielu rolników. Na rynku środków ochrony roślin powstanie bowiem luka w związku z wygaśnięciem rejestracji produktów zawierających substancję czynną jaką jest izoproturon – IPU.

Preparaty oparte o nią można aplikować do końca września 2017 r. Dzieje się tak na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/872 z dnia 1 czerwca 2016 r. w sprawie nieodnawiania zatwierdzenia substancji czynnej izoproturon, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz w sprawie zmiany rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011.

Izoproturon to związek z grupy pochodnych mocznika. Środki oparte na nim najczęściej polecane są do zwalczania miotły zbożowej oraz niektórych chwastów dwuliściennych. Do chwastów wrażliwych na IPU wymienia się najczęściej: gwiazdnicę pospolitą, miotłę zbożową, marunę bezwonną, rumian polny, tasznik pospolity, tobołki polne i dymnicę pospolitą.

Środki oparte o IPU zalecane są (a właściwie zaraz będziemy mogli powiedzieć, że były) do uprawy przede wszystkim pszenicy ozimej jesienią (rzadziej w pozostałych gatunkach zbóż). Pestycydy najczęściej oparte są tylko i wyłącznie o izoproturon, ale jest też kilka nazw handlowych herbicydów które bazują nie tylko na nim, ale też na innej substancji czynnej (mieszanina).

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Don 2017-09-21 12:52:15
    40l potrzebuje zostalo jeszcze komu?
  • karolek 2017-09-21 12:31:50
    No raczej. Przecież jest za tani . Trzeba dać zarobić globalnym koncernom, które mają wyłączność na drogie środki. By żyło się lepiej.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!