- Doświadczenia, które prowadzi firma Basf pokazały, że jeden zabieg ochronny fungicydem zapewnia plon większy o 30-50 proc. względem kontroli co jest uzależnione od warunków pogodowych i presji chorób w danym roku oraz podatności odmian na choroby. Wiosną trzeba liczyć się z atakiem patogenów chorobotwórczych. Niebezpieczny jest mączniak prawdziwy zbóż, septorioza paskowana liści, rynchosporioza czy plamistość siatkowa w jęczmieniu. Plantacje zbożowe dobrze jest chronić wykorzystując preparat Priaxor w dawce 0,75-1,5 l/ha – mówił Tomasz Cichocki, Crop Manager BASF podczas inauguracji IV edycji Agro Akademii Basf, która miała miejsce 10. 02. br w Tarnowie Podgórnym (powiat poznański) w siedzibie John Deere Polska, partnera Agro Akademii.

Preparat jest gotową mieszaniną fabryczną dwóch substancji czynnych piraklostrobiny z grupy strobiluryn i fluksapyroksadu z grupy karboksyamidów i uzyskał rejestrację w 2016 r. Obie substancje dobrze działają w temperaturze 10°C i mogą być stosowana w nieco niższych temperaturach. Strobiluryny można podawać w temperaturach 6-7°C, a karboksyamidy przy temperaturze powyżej 5°C. Zatem preparat z powodzeniem może być wykorzystywany do wczesnowiosennej ochrony plantacji zbóż przed chorobami.

Stosuje się go od pełni krzewienia (BBCH 25) zbóż do fazy kwitnienia (BBCH 69). Zarejestrowany jest do ochrony przed: rdzą brunatną w pszenicy ozimej, życie i pszenżycie ozimym; rynchosporiozą w życie i jęczmieniu ozimym oraz jarym; septoriozą paskowaną liści w pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym; mączniakiem prawdziwym w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym oraz jęczmieniach. Chroni także przed plamistością siatkową jęczmienia oraz brunatną plamistością w pszenicy ozimej.

O zestaw tych dwóch substancji czynnych oparty jest też preparat Adexar Plus, posiadający dodatkowo w składzie epoksykonazol z grupy triazoli. Mieszanina substancji może być użyta w ewentualnym drugim zabiegu ochronnym T2 i wówczas odstęp miedzy zabiegami nie może być krótszy niż 21 dni.

Obie substancje czynne mogą być stosowane tylko 2 razy w sezonie na danej plantacji. Dlatego jeśli stosowano zabieg jesienny z użyciem strobiluryn, SDHI- inhibitorów enzymu dehydrogenazy kwasu bursztynowego (tutaj substancja czynna fluksapyroksad) to wiosną aplikuje się je tylko raz. Częstsze ich wykorzystanie stwarza możliwość wytworzenia form odpornych patogenów.

Tegoroczna Agro Akademia Basf to 14 konferencji w styczniu i lutym w różnych lokalizacjach na terenie Polski oraz 11 warsztatów polowych w maju. Podczas spotkań podejmowane są bieżące tematy dotyczące agrotechniki, w tym m.in. ochrony upraw polowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!