PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Jak rozwiązać problem chorób podsuszkowych w zbożach?

Jak rozwiązać problem chorób podsuszkowych w zbożach? Mączniak prawdziwy w pszenicy ozimej wiosną; Fot. Katarzyna Szulc

Czy różne systemy uprawy wpływają na występowanie chorób na plantacjach zbóż ozimych, jeśli tak to w jakim stopniu i jakie choroby głównie pojawiają się i stanowią zagrożenie dla upraw?Jesienią zbożom ozimym zagraża przede wszystkim mącznika prawdziwy, rdze, septorioza paskowana liści i rynchosporioza. Na nasilenie występowania chorób wpływ maja warunki pogodowe. Przy chłodniejszej pogodzie jesienią zagrożenie ze strony chorób jest niewielkie, ale przy wzroście temperatur sytuacja wygląda inaczej.

Jednak pogoda to nie jedyny czynnik warunkujący występowanie chorób na plantacjach. Wpływ różnych warunków pogodowych, ale także systemów uprawy na pojawienie się chorób w plantacjach zbóż ozimych omawiać będzie prof. dr hab. Marek Korbas, kierownik Zakładu Mikologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego na zbliżającej się konferencji Farmera:

Zobacz >>>„Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” 22 listopada br. 

Profesor wyjaśni m.in. czy zdobywająca coraz więcej zwolenników uprawa uproszczona powoduje wzrost nasilenia występowania chorób, jeśli tak to jakich w danym gatunku? Będzie wskazywał, jakich zagrożeń możemy spodziewać się wraz z ruszeniem wegetacji oraz jaką rolę i znaczenie w walce z chorobami odgrywa płodozmian.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!