Rośliny, które rosną w naszym klimacie, mimo swojego często egzotycznego pochodzenia, bez problemu przetrwają okresy mrozów. Powodem tego jest przede wszystkim ich strategia przetrwania mająca podłoże biochemiczno-fizjologiczne. Jednak bez zewnętrznych czynników i ta metoda nie zawsze ochroni rośliny przed przemarznięciem.

Jedną z takich naturalnych, dobroczynnych form jest śnieg. Pod pokrywą śnieżną, w zależności od jej głębokości, panuje wyższa temperatura. Na przykład, jeśli pokrywa śniegu jest 30-50 cm głęboka, to temperatura przy gruncie wynosi 0°C. Analogicznie im w głąb gleby, tym temperatura wzrasta i dochodzi do kilku stopni powyżej zera. Takie warunki są wystarczające do przezimowania większości roślin.

Jeśli zatem występują obfite opady śniegu warto pomyśleć, aby podczas odśnieżania ścieżek rozsypywać go na grządki z roślinami lub podsypywać pod krzewy. Jest szczególnie przydany śnieg sypki i nie mokry, do okrywania roślin zimozielonych takich jak: różaneczniki, wrzosy, wrzośce, kalmie, pierisy, kiścienie. Należy pamiętać, aby obsypywać śniegiem tylko rośliny nieformowane.

Śnieg, szczególnie obfity i mokry jest niestety też zmorą ogrodników. Jego nadmiar na krzewach powoduje łamanie gałęzi czy ich zniekształcenie. Najczęściej z tego powodu cierpią formy kuliste i kolumnowe krzewów iglastych. W tym celu już jesienią należy je na całej długości obwiązać sznurkiem.

Bywają też okresy bezśnieżne i na dodatek z silnymi mrozami. Do takiej sytuacji musimy przygotować się już jesienią i zastosować odpowiednie formy zabezpieczania roślin. Na rabatach z roślinami cebulowymi, bylinami oraz wokół krzewów, stosujemy ściółkę. Do tego wykorzystujemy drobno rozdrobnioną korę sosnową, igliwie lub liście. Najlepiej, jeśli zastosujemy wolno rozkładające się liście dębowe, bukowe czy grabowe oraz igliwie sosny. Nie stosujemy liści z drzew owocowych.

Ściółka oprócz funkcji ochronnej pełni ważną rolę utrzymania wilgoci, podczas bezśnieżnych zim, jak również podnosi temperaturę wokół korzeni krzewów. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin zimozielonych i iglaków.

Inną formą zabezpieczenia grządek, ale też krzewów jest stroisz z gałązek drzew iglastych. W tym przypadku nie zawsze mamy dostęp do tego typu okrycia. Jednak najbardziej uniwersalnym i łatwo dostępnym jest stroisz z sosny. Gałązki układamy począwszy od powierzchni gleby i z wierzchu okrywamy nimi całą roślinę. Krzewy okrywamy poprzez wbijanie gałązek stroiszu w podłoże, tworząc swego rodzaju namiot.