Oprócz braku zapraw nasiennych zwalczających szkodniki Unia Europejska nosi się z zamiarem wycofania prawie połowy insektycydów z grupy pyretroidów i związków fosforoorganicznych. Mogą być również usunięte fungicydy, głównie z grupy triazoli, ponadto skreślone mają być herbicydy długodziałające.

Te informacje przekazane przez profesora dr hab. Marek Mrówczyński, kierownik Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu spowodowały, że na sali wśród zgromadzonych wręcz zawrzało.

Profesor tłumaczył, że już dotychczas obowiązujący zakaz stosowania zapraw neonikotynoidowych w rzepaku spowodował ewidentny wzrost populacji szkodników. Dla potwierdzenie przytoczył badania prowadzone przez IOR na kilku polach obejmujące kilka tysięcy roślin w Zakładach Doświadczalnych w Dłoni i Złotnikach w woj. wielkopolskim.

W ZD Dłoń zaobserwowano 3-krotnie więcej szkodników, prawie wszystkie rośliny mają galasy na skutek żerowania chowacza galasówka, korzenie zaatakowane są przez śmietkę kapuścianą, występuje też duża liczebność mszyc. W ZD w Złotnikach zniszczenia przez śmietkę kapuścianą obejmują praktycznie 100 proc. roślin, natomiast mniej jest mszyc.

Tymczasem w listopadzie EFSA wydała zalecenia dla wstrzymania stosowania zapraw w burakach, ziemniakach i zbożach ozimych. To zdanie wypowiedziane przez profesora wywołało ogromne poruszenie wśród przybyłych uczestników. Dokąd to nas doprowadzi, jak przy takich ograniczeniach legalnie prowadzić uprawę buraka – padały pytania z sali.

- Trzeba powiedzieć jasno, że doprowadzi to do wzrostu stosowania preparatów niezarejestrowanych, nielegalnych czyli rozwoju podziemia. Unia dąży w kierunku ekologicznego rolnictwa, które będziemy prowadzić tylko w teorii. Produkcja roślinna nie będzie konkurencyjna, żywność będzie sprowadzana z zagranicy, gdzie dozwolone są stare preparaty, które zostały dopuszczone do stosowania pół wieku temu – wskazywał zagrożenia profesor.

Tegoroczna edycja konferencji Farmera „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” zgromadziła ponad 1000 zainteresowanych tematami rolniczymi słuchaczy, w konferencji „Sady i Ogrody na Narodowym” uczestniczyło ponad 200 osób, w jubileuszowej gali udział wzięło ponad 250 gości.

Podobał się artykuł? Podziel się!