Obecnie w naszym kraju do stosowania w uprawach rolniczych zarejestrowane są 623 herbicydy. Po proponowanych zmianach ich ilość ma się zmniejszyć o 1/3 czyli do 442. Spadek jest znaczny, ale w kontekście skreśleń w pozostałych grupach chemicznych środków ochrony roślin, nie aż tak wielki.

Insektycydów będzie o połowę mniej. Ze 140 zarejestrowanych, w obrocie handlowym pozostanie 70. Największe cięcia dotyczyć mają fungicydów. Ich liczba ma się zmniejszyć aż o 2/3! W tej chwili dla upraw rolniczych zarejestrowanych jest 412 preparatów, a ma zostać 132. Szczególnie restrykcyjnie potraktowane zostały zaprawy nasienne. Z obecnie zarejestrowanych 66, dostępnych pozostanie 13, w tym tylko 1 przeciwko szkodnikom. Termin wprowadzenia zmian nie jest jeszcze dokładnie wskazany. Należy jednak sądzić, że nie będą one miały charakteru szokowego, lecz zostaną wprowadzone stopniowo.

- Zmniejszenie liczby zapraw doprowadzi do zwiększenia chemizacji i wzrostu kosztów chemicznej ochrony roślin. Wymusza bowiem konieczność przeprowadzania większej liczby oprysków nalistnych co np. w uprawie rzepaku spowoduje wzrost kosztów ochrony o 5 do 10 razy. W kukurydzy będzie on 3-krotny, a w zbożach 4-krotny. Zmniejszenie ilości wykorzystywanych substancji czynnych a tym samym zawężenie wykorzystywanych grup chemicznych, nasili problem nabywania odporności przez grzyby patogeniczne, chwasty i szkodniki – powiedział w rozmowie z nami prof. dr hab. Marek Mrówczyński, kierownik Zakładu Entomologii, Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu.

- Utrudniona, a w wielu przypadkach praktycznie niemożliwa będzie rotacja preparatów zawierających substancje czynne z różnych grup chemicznych, np. w uprawie buraka cukrowego, przeciwko mszycom zarejestrowanych jest aktualnie 18 preparatów (9 substancji czynnych). Po zmianach ma zostać 1 preparat (1 substancja czynna, a tym samym tylko 1 grupa chemiczna).

- Z kolei w ziemniaku przeciwko stonce ziemniaczanej do walki zarejestrowanych jest 38 preparatów, po zmianach zostanie 16 (z 15 substancji czynnych zostanie 7). W uprawie kukurydzy przeciwko omacnicy prosowiance zarejestrowanych jest obecnie 11 preparatów, pozostaną 4 (liczba substancji czynnych zmniejszy się z 5 do 2, a wykorzystywanych grup chemicznych z 4 do 2).

- W rzepaku do walki ze słodyszkiem rzepakowym jest zarejestrowanych 76 preparatów, ma zostać 47 (z 16 substancji czynnych pozostanie 11). Przeciwko chowaczom  zarejestrowane są 54 preparaty, a zostanie 33 (liczba substancji czynnych zmniejszy się z 12 do 8). Do walki ze szkodnikami łuszczynowymi z 40 preparatów zostać ma 21 (liczba substancji czynnych zmniejszy się z 11 do 7).

Podobał się artykuł? Podziel się!