Wzmożony ruch mszyc spowodowany jest z trwającymi aktualnie zbiorami kukurydzy. To z tych plantacji mszyce przenoszą się na młode zasiewy zbóż. Ponadto wysokie temperatury, jak na październik dodatkowo uaktywniają szkodnika. Stwierdzenie pierwszych osobników jest podstawą do przeprowadzenia zabiegu zwalczania.

W temperaturze powyżej 15°C najlepiej stosować preparaty fosforoorganiczne. Jesienią w pszenicę ozimą przeciwko mszycom aplikować można gotową mieszaninę fabryczną chloropiryfosu (substancja z grupy fosforoorganicznych) i beta – cyflutryny należącej do pyretroidów. Na tych substancjach bazuje preparat Pirynex Supreme 262 ZW, który stosuje się tuż po pojawieniu się szkodnika lub objawów uszkodzeń. Insektycyd działa do 2-3 tygodni.

W chłodniejszych warunkach sięga się po substancję z grupy pyretroidów, np. lambda-cyhalotrynę. Na tej substancji czynnej bazują preparaty: Wojownik 050 CS, Lambdace 050 CS i Karate Zeon 050 CS, które stosuje się w jesiennej walce z mszycami w pszenicy ozimej.

Substancja czynna lambda-cyhalotrynę ta jest składową gotowej mieszaniny fabrycznej z pacetamiprydem ( grupa pochodnych neonikotynoidów). Gotową fabryczną mieszaniną obu substancji czynnych są preparaty: Nepal 130 WG, Inazuma 130 WG, Inpower 130 WG. Preparaty te przeciwko mszycom w plantacje pszenicy ozimej stosuje się od fazy 3-9-tego liścia lub więcej (BBCH 13-19).

W temperaturach przekraczających 15°C przeciwko mszycom skuteczne są preparaty zawierające substancję czynną dimetoat (związek z grupy fosforoorganicznych). W pszenicy ozimej przeciwko mszycom zarejestrowanych jest kilkanaście preparatów opartych o tą substancję czynną, jednak wszystkie od fazy kłoszenia.

Jesienią, niezależnie od temperatury przeciwko mszycom w pszenicy ozimej zastosować można preparat Teppeki 50 WG bazujący na substancji czynnej flonikamid z grupy karboksamidów. Insektycyd powoduje śmierć mszyc po ok. 2–5 dniach od pobraniu środka, a preparat działa do 3 tygodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!