PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Jesienne preparaty na mszyce w rzepaku

Jesienne preparaty na mszyce w rzepaku Jesienne preparaty przeciwko mszycom w rzepaku; Fot. Katarzyna Szulc

Mszyce są widoczne w plantacjach rzepaku i koniecznie trzeba monitorować plantacje pod kątem ich obecności. Podpowiadamy, po jakie insektycydy sięgnąć w jesiennej walce z tym szkodnikiem w rzepaku ozimym.Ocieplenie sprawiło, że mszyce coraz liczniej widoczne są na plantacjach rzepaku ozimym. Jeśli w plantacji rzepaku stwierdzi się dwie kolonie na brzegu pola w 1 m2 oznacza to konieczność przeprowadzenie chemicznego zabiegu insektycydem.

esienią przeciwko mszycom aplikować można gotową mieszaninę fabryczną chloropiryfosu (substancja z grupy fosforoorganicznych) i beta – cyflutryny należącej do pyretroidów. Na tych substancjach bazuje preparat Pirynex Supreme 262 ZW, który w rzepaku ozimym stosuje się tuż po pojawieniu się szkodnika lub objawów uszkodzeń. Insektycyd działa do 2-3 tygodni.

W rzepaku ozimym można także stosować preparaty: Nepal 130 WG, Inazuma 130 WG, Inpower 130 WG będące mieszaniną lambda-cyhalotryny (pyretroid) i pacetamiprydu (neonikotynoidy). Aplikuje się je przeciwko mszycom oraz tantnisiowi krzyżowiaczkowi, pchełkom, śmietce kapuścianej, mączlikowi. Preparaty te stosuje się po wystąpieniu szkodników na młodych roślinach lub zauważeniu pierwszych uszkodzeń, jesienią od fazy 3 liści do fazy 9 i więcej liści rzepaku (BBCH 13-19).

W chłodniejszych warunkach sięga się po pyretroidy, jak bazujące na substancji czynnej deltametryna. W rzepaku do walki z mszycami zarejestrowane są preparaty: Delta 50 EW i Decis Mega 50 EW, które aplikuje się w okresie pojawienia się pierwszych kolonii mszyc. Preparaty niszczą także pchełki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!