PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

KE przedstawi propozycje ochrony populacji pszczół

KE przedstawi propozycje ochrony populacji pszczół

KE zaproponuje w czwartek swoje pomysły na ochronę populacji pszczół przed możliwymi szkodliwymi skutkami wybranych pestycydów. KE może wyjść z propozycją środków prawnych, co może nastąpić w najbliższych tygodniach - powiedział rzecznik KE ds. zdrowia.W poniedziałek o potencjalnym, szkodliwym wpływie wybranych pestycydów z grupy neonikotynoidów (z ang. neonicotinoid pesticides) na populacje pszczół rozmawiali ministrowie ds. rolnictwa.

- Była całkiem długa debata w tej sprawie, wypowiedziało się wielu ministrów. Komisarz (Tonio) Borg (komisarz UE ds. zdrowia) jasno powiedział, że bez względu na rozwiązanie musi być ono zharmonizowane w skali UE, że potrzebujemy zbiorowej odpowiedzi w tej sprawie i że powinniśmy stosować środki ostrożnościowe, by podjąć wyprzedzające kroki w celu ochrony populacji (pszczół) - powiedział po spotkaniu irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney.

Minister podkreślił jednak, że rozwiązania przyjęte w UE muszą być oparte na dowodach naukowych. Sprawą w czwartek zajmie się komitet złożony z ekspertów z krajów UE pod wodzą Komisji Europejskiej, na którym mogą paść rekomendacje. Conveney zaznaczył, że nie ma jeszcze szczegółowych propozycji w tej sprawie nakierowanych na określone uprawy. - Spodziewam się, że te szczegóły mogą wypłynąć na spotkaniu ekspertów - zaznaczył minister. Potwierdził to rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent.

Rzecznik dodał, że proponowane przez KE rozwiązania legislacyjne będą "ambitne i proporcjonalne". Wcześniej AFP cytowała komisarza UE ds. zdrowia Tonio Borga, który mówił o "szybkich i zdecydowanych działaniach", by ograniczyć wpływ niektórych pestycydów na pszczoły, wykluczył jednak całkowity zakaz ich stosowania.

16 stycznia Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaprezentowała zamówiony przez KE raport, w którym zidentyfikowała ryzyka dla populacji pszczół wynikające ze stosowania trzech substancji aktywnych z grupy neonikotynoidów (clothianidin, imidacloprid i thiamethoxam).

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • def 2013-03-21 10:15:33
    Dlaczego ten art, znajduje się w dziale Ochrona roślin?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!