PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kiedy oziminy wymagają zabiegu T-0?

Autor: Marek Korbas, Joanna Horoszkiewicz-Janka

Dodano: 20-11-2016 06:23

Tagi:

Wykonanie zabiegu fungicydowego w terminie T-0 umożliwia oziminom niezakłócony rozwój jesienny. Dzięki temu wchodzą w okres spoczynku zimowego zdrowe i silne. Pozwala to im łatwiej przetrwać surowy okres przerwy wegetacyjnej.Przebieg warunków pogodowych determinuje wschody i jesienny rozwój ozimin. Zawsze panuje niepewność odnośnie jego tempa. Gdy jest chłodno, średnia temperatura dobowa wynosi 4-6°C, to zagrożenie wystąpienia chorób grzybowych na zbożach nie jest wielkie i wykonanie zabiegu w terminie T-0 może okazać się zbędne.

Jednak jak praktyka udowadnia, w wypadku wczesnych siewów i gatunków, które jesienią się silnie krzewią (jęczmień ozimy), zabieg ten jest konieczny. Wykonanie zabiegu T-0 należy też rozważyć w przypadku plantacji prowadzonych intensywnie i nie ma to znaczenia, czy jest to pszenica, pszenżyto, jęczmień czy żyto. W tym systemie produkcji oczekujemy od roślin pełnej realizacji tkwiącego w nich biologicznego potencjał plonowania. Przy sprzyjających warunkach bez trudu z takich pól można zebrać 10 t ziarna, ale od początku wegetacji wymagają szczególnej troski. Na takich plantacjach opłaca się, a nawet trzeba wykonać zabieg T-0 przy użyciu odpowiednich fungicydów (tab.). Żyzna, bogata w próchnicę i składniki pokarmowe gleba umożliwia silne rozkrzewienie roślin. Oczywiście, odbywa się to pod kontrolą rolnika, ale przy takim wzroście na liściach zbóż pojawiają się objawy, które wskazują, że zboża są porażone przez grzyby chorobotwórcze. W zależności od uprawianych gatunków mogą to być sprawcy tych samych chorób lub dotyczyć mogą tylko konkretnego gatunku, jak to bywa np. w przypadku jęczmienia. Gdy jesień jest ciepła, na liściach zbóż rozwija się mączniak prawdziwy zbóż i traw (Blumeria graminis), septoriozy liści (Septoria tritici, Stagonospora nodorum), rdze na liściach (Puccinia recondita, P. striiformis, P. hordei), brunatna plamistość liści (Drechslera tritici-repentis), rynchosporioza zbóż (Rhynchosporium secalis), fuzarioza liści (Fusarium spp., Microdochium nivale), na podstawie źdźbła, korzeniach - fuzaryjna zgorzel źdźbła i korzeni (Fusarium spp.), łamliwość źdźbła (Oculimalicula spp.).

Zagrożeń jest wiele. Całe szczęście, że te choroby nie występują jednocześnie w takiej liczbie. Przedmiotem zwalczania w T-0 najczęściej są sprawcy: mączniaka prawdziwego, rdzy, septoriozy paskowanej liści i rynchosporiozy zbóż. Pozostałe choroby zwalcza się niejako "przy okazji". Nie oznacza to, że nie mają one znaczenia, bo trzeba pamiętać, że kilka chorób o małym nasileniu występowania może opanować w sumie znaczną powierzchnię liści i spowodować tym samym szkody o znaczeniu gospodarczym. Środków, które są zarejestrowane do zwalczania chorób rozwijających się jesienią, jest stosunkowo dużo. Problemem jednak stanowi fakt, że w etykietach tych fungicydów brakuje jednoznacznego zapisu, że można je stosować w terminie T-0, czyli najczęściej, wtedy gdy zboża są w fazie krzewienia (BBCH 25-29).

Zgodnie z zasadami integrowanej ochrony zwalczanie chemiczne można wprowadzić pod pewnymi warunkami. Podstawą jest np. osiągnięcie takiej wielkości porażenia rośliny, które wskazuje na przekroczenie orientacyjnego progu szkodliwości określanego dla wielu chorób zbóż. Pomocne w tym są systemy wspomagania decyzji, które na podstawie wielu danych (w tym meteorologicznych) informują, że istnieje zagrożenie rozwoju grzyba lub grzybów powodujących choroby w stopniu powodującym znaczące obniżenie plonu. W tym przypadku zalecana jest też lustracja pola, czy rzeczywiście takie zagrożenie istnieje. Wydaje się, że te sytuacje upoważniają producentów do wykonania T-0, gdy opisane fakty mają miejsce, ponieważ niewykonanie zabiegu może doprowadzić do sytuacji, że prowadzenie plantacji zbóż będzie nieopłacalne. W celu ułatwienia możliwości stosowania środków do walki z chorobami w T-0 podajemy przykładowe wielkości progów szkodliwości dla kilku ważnych chorób:

mączniak prawdziwy zbóż i traw w fazie BBCH 21-29 - porażenie 50-70 proc. roślin z pierwszymi objawami (na jednym, dwóch liściach pojedyncze plamki - poduszeczki mączniaka prawdziwego);

rdza brunatna - w fazie BBCH 21-29 na 10-15 proc. liści pierwsze objawy rdzy - pojedyncze poduszeczki;

septorioza paskowana liści - w fazie BBCH 21-29 na 30-50 proc. liści pierwsze objawy w postaci żółtych lub brązowych plam albo pierwsze owocniki grzyba na plamie lub plamach.

Przy doborze środków trzeba też zwrócić uwagę na temperatury, w których skutecznie działają, i na zakres zwalczanych chorób. W pierwszej kolejności należy wybierać fungicydy skutecznie zwalczające np. mączniaka prawdziwego, rdze, w niższych temperaturach (5-7°C). Przykładami takich substancji są:

fenpropimorf, fenpropidyna z grupy chemicznej morfolin;

proquinazid z grupy chemicznej quinozolin;

piroksamina z grupy chemicznej ketoamin.

Również fungicydy będące mieszaninami wymienionych substancji czynnych z substancjami należącymi do triazoli (tebukonazol, protiokonazol, propikonazol, metkonazol itp.) są przydatne przy zwalczaniu chorób w terminie T-0.

W ochronie zbóż część zapraw może też ograniczyć występowanie chorób na liściach. Są to najczęściej preparaty dwu-lub trójskładnikowe. Gdy taki środek został użyty, zagrożenie chorobami jest mniejsze i niekiedy nie ma uzasadnienia wykonania zabiegu w terminie T-0.

Artykuł pochodzi z wydania 11/2016 miesięcznika Farmer

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • z.. 2016-11-21 22:44:08
  A nasze świętokrzyskie jest bardzo różnorodne są góry z czarownicami i tradycyjne przyzagrodowe rolnictwo i ....rejon gdzie gospodarstwa (dalej od czarownic) gdzie ludzie wiedzą jak praca wygląda. Właściwie areału się nie powiększy, każdy myśli co zrobić, żeby ziemia dała więcej ...rolnicy tu myślą, więc wstyd zostać z tyłu.
  Mrozy nas nie omijają, to normalna kraina w ubiegłym sezonie zmarzły fajne posiane pszenice w terminie. Nie omijają nas susze , mimo wszystko po przekroczeniu rubikonu suszy gleba nasza zamienia się w beton. Pszenice jare nie krzewią się w okresie suszy nie napełniają ziarna. Zbiory tu często późnojesienne niestety, na większości areału, wiec żeby posiać rzepak, musi być pszenica, wiec sieję ją po czasie byleby do Nowego Roku.
  Można nazwać to , że tonący chwyta się brzytwy ....:). 5t jarej to cienkie koszty ...ozimej min 9t to konieczność bo żyć też trzeba. .....
  Kiedyś pierwszy raz użyto sochy ....dzisiaj są nowe fajne maszyny. Kurcze ten pierwszy raz zawsze jest taki niezrozumiały.....ja też się do tego siewu czaiłam jak kot na schwytanie pierwszego wróbla......
  Na dalekiej północy wrzucałabym ziarno, późno, żeby nie wylazło do wierzchu, żeby karmione było z ziarniaka na czas zimy....ech się nie da ....PODOBNO....wiatr lutowy by nie... ...koniec ....zetka ..naćpana znowu.......
  W kilku terminach posiałam też Kjo zobaczymy co warte.
 • medyk 2016-11-21 19:12:42
  a u mnie na kujawach to co roku jest inaczej:) nie chce byc niedyskretny ale wlasciwie to z jakiego regionu jestes zetka? bo ciekawosc mnie zzera
 • rol 2016-11-21 07:50:52
  Medyku lecz się sam. Każdemu mędrkowi wydaje się, że on jest najmądrzejszy, robi najlepiej i wszyscy powinni go naśladować, a prawda jest taka, że każdy gospodarzy w swoich specyficznych warunkach odmiennych klimatycznie i glebowo. U mnie na północnym wschodzie Polski sieje się od 10 września do 20 września i basta. Jeśli posiejesz w pażdzierniku ,to g... nie plon będziesz zbierał, choćbyś masłem smarował. Jeśli ma wymarznąć, to wymarza wrześniowe, a tym bardziej póżniejsze. Warunki, jakie ma @z są nienormalne i powinna to wreszcie zrozumieć, a nie wymądrzać się.
 • z.. 2016-11-20 22:35:00
  Dzięki ...to największy laur mojego życia.....

 • medyk 2016-11-20 21:38:29
  t0 to chyba tylko dla tych ktorzy sieja z poczatkiem wrzesnia.
  a
  @z.. to biały kruk farmera!
 • tatoo 2016-11-20 21:12:41
  A nie uważasz, że warto by było nieco wysilić intelekt i być pewnym, że skumało nieco więcej, niż jeden? Jeśli zależy ci tylko na tym jednym, to może napisz do niego na priw. a nie przez forum.
  Czy używasz, czy ćpasz, czy zażywasz - efekt będzie taki sam, będziesz jak twój opryskiwacz.......
  Ops - postukało mi się!
 • z.. 2016-11-20 20:37:05
  ...moje teksty nie stawiają przed nikim żadnych zobowiązań ...jak nie skumałeś...nie szkodzi...ale jestem pewna, że jeśli jest przynajmniej jeden co skumał ...warto było ....postukać....nic nie ćpam....zawsze używam ......
 • tatoo 2016-11-20 16:58:44
  z, nie ćpaj tyle w niedzielę, to niezdrowe i nikt cię nie skuma.
 • z.. 2016-11-20 15:34:26
  mmm...jak się późno sieje to się nie pryska jesienią ...wiec mam to w kieszeni...na razie jeszcze nie posiane....:)...pogoda na mnie czeka......może w tym tygodniu.....jeszcze trzeba sypnąć coś na badyle...."zagrzebać" przewrócić.....zaprawić.....kilka talerzy ...i gotowe.....
  Najważniejsze dożyć......humor mi się poprawił, wykresy coraz fajniejsze.....kupi się może na wiosnę zasłużone .....zielone trampki...a pryskać się będzie na drugi rok....opryskiwacz stoi sobie ..."zalany" ....
 • SiarA 2016-11-20 15:02:21
  Ja sprawdziłem kilka lat temu systivę. Teraz obligatoryjnie sam dodatkowo zaprawiam wszystkie zboża i mnie głowa nie boli o T0, czy kiepską kondycję wiosną. Co prawda nie stosuję dawki wg etykiety, tylko niższą bo 100ml w zupełności wystarczy na wszystkie zboża. A rzeczywiście tak jak @Rafał pisze - niektóre zapisy w etykietach wykluczają legalne stosowanie fungicydów na T0. Tym bardziej w formie zaprawy mam święty spokój.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.111.185
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!