PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kiedy wzrasta zagrożenie chorobami podsuszkowymi w zbożach?

Kiedy wzrasta zagrożenie chorobami podsuszkowymi w zbożach? Prof. dr hab. Marek Korbas, kierownik Zakładu Mikologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego; fot. farmer.

Jak bumerang na polach w plantacjach zbóż powracają choroby podsuszkowe. Przyczyny ich licznego występowania tłumaczył prof. dr hab. Marek Korbas, kierownik Zakładu Mikologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego na konferencji Farmera „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym”- Wzrost łamliwości źdźbła zbóż i fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni widoczny jest zwłaszcza w systemach uprawy uproszczonej, stosowanej przez wielu rolników. Jeśli do tego dołożymy monokulturę, to mamy gotowy przepis na poduszki - mówił do zgromadzonych licznie rolników profesor.

Profesor wskazywał, że zwłaszcza w początkowym etapie przejścia, tj. w okresie 3-4 lat na system uproszczonej uprawy widoczny jest dość gwałtowny wzrost chorób podstawy źdźbła. Potem następuje stopniowy spadek ilości chorób, ale utrzymuje się na poziomie ok 25-30 proc. porażonych roślin na badanej powierzchni.

Dynamika porażenia jest różna w zależności od lat i panujących warunków pogodowych: wilgotności gleby, ilości opadów, temperatury powietrza. Czynniki te modyfikują porażenie poprzez wpływ na to, które z gatunków grzybów powodujących choroby podsuszkowe mają lepsze warunki do rozwoju.

Duże znaczenie w intensywności występowania chorób podsuszkowych na plantacji zbóż ozimych ma płodozmian. Stosowany w obrębie tej samej grupy roślin zbożowych powoduje wzrost zagrożenia chorobami i większe porażenie upraw. Rolnicy przyznali, że często w przypadku ich plantacji winę ponosi ubogi płodozmian lub jego brak.

Tegoroczna edycja konferencji Farmera „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” zgromadziła ponad 1000 zainteresowanych tematami rolniczymi słuchaczy, w konferencji „Sady i Ogrody na Narodowym” uczestniczyło ponad 200 osób, w jubileuszowej gali udział wzięło ponad 250 gości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • z.. 2016-11-25 22:06:27
    Pszenica siana późno jest znacznie zdrowsza....:) ........ aktualnie wrzucamy ziarenka jutro będzie koniec tej zabawy. Wieeelka niewiadoma ....460 ziarenek.... chyba.

    Na pewno sposób aplikowania środków....dobór końcówek, super jak rękaw bardzo poprawia zdrowotność. Na pewno dobór środków i stosowanie ich zapobiegawczo (nie tak jak unia karze interwencyjnie jak widać-oszołomy). Na pewno pH wody podnosi skuteczność zabiegów, na pewno odporność odmiany.... na pewno...... pora stosowania.....
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!