Holandia jest jednym z największym producentów ziemniaka w Unii. Kraj ten dostarcza nie tylko ogromnych ilości ziemniaków przeznaczanych na cele spożywcze, ale jest także ważnym producentem materiału sadzeniakowego. Ochrona plantacji reprodukcyjnych przed chorobami grzybowymi oraz wirusowymi ma szczególne znaczenie. Jeśli rośliny są porażone, uprawa jest dyskwalifikowana co naraża rolnika na kolosalne straty finansowe.

- Ochrona przed chorobami grzybowymi jest ważna również w produkcji ziemniaka konsumpcyjnego. Ziemniaki, które mają ładną skórkę, są chętniej kupowane przez konsumentów. Plantatorzy dostarczający taki towar otrzymują wyższe wynagrodzenie - powiedział Hans Buikema.

W zwalczaniu chorób odglebowych i alternarioz (powodowanych przez Alternaria solani oraz Alternaria alternata) z powodzeniem stosowany jest preparat Amistar (substancja aktywna azoksystrobina). Środek zaleca się stosować zapobiegawczo, zanim wystąpią pierwsze objawy porażenia.

- Najlepiej wprowadzić go do gleby już w trakcie sadzenia bulw. Zalecana dawka do oprysku na sadzarce, w trakcie sadzenia to 3 l/ha, w 200 - 250 l wody. Ilość wody można zredukować, ale z praktyki wynika, że zastosowanie takiej ilości przynosi lepsze rezultaty - dodał Buikema.

Do oprysku nalistnego wystarczy 0,5 l/ha. W Polsce Amistar do stosowania w ochronie ziemniaka znajduje się w końcowej fazie rejestracji.

Do ochrony ziemniaka przed szkodnikami Holendrzy stosują Actara (substancja aktywna tiametoksam). Oprysk zaleca się wykonywać podobnie jak w przypadku Amistar, tj. na sadzarce, w trakcie sadzenia. Dawka to 100 g/ha w 250 l wody. Actara działa w roślinie powierzchniowo, wgłębnie oraz kontaktowo, a więc zwalcza szkodniki glebowe (w tym drutowce), gryzące (jak stonka) oraz ssące (mszyce).

- W Holandii największym zagrożeniem upraw ziemniaka są mszyce. Actara pozwala skutecznie ograniczyć populację mszyc nawet przez 12 tygodni. W warunkach polskich uciążliwym szkodnikiem jest stonka. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że Acatar daje dobre rezultaty w zwalczaniu zarówno larw jak i chrząszczy stonki - zaznaczył Buikema.

Zaletą preparatu jest nie tylko szeroki wachlarz zwalczanych szkodników, ale przede wszystkim selektywność działania, dlatego można go stosować w integrowanych programach ochrony roślin. W Polsce środek Actara w nowej odsłonie, o rozszerzonym spektrum zwalczania szkodników w uprawie ziemniaka, znajduje się w fazie rejestracji. Preparaty Amistar i Actara można stosować łącznie, aby zapewnić kompleksową ochronę plantacji.