- Nasi klienci nadal zachowują ostrożność, redukując swoje zapasy oczekują na spadek cen spowodowany spadkiem cen surowców. Ponadto chińska lokomotywa gospodarcza zaczyna zwalniać w drugim kwartale prowadząc do spadku sprzedaży firmy BASF na terenie Azji w lokalnych walutach, podobna sytuacja miała już miejsce w pierwszym kwartale 2012 roku - wyjaśnia dr Kurt Bock, prezes zarządu firmy BASF.

Rozwój sytuacji gospodarczej oraz ostatnie zestawienia zamówień zmusiły firmę BASF do zachowania większej ostrożności pod względem oczekiwań wobec gospodarki światowej w 2012 roku. Założenia uległy zmianie w porównaniu z prognozami z początku roku (poprzednie uwzględnione w nawiasach):
- Wzrost PKB 2.3 proc. (2.7 proc.),
- Wzrost produkcji przemysłowej 3.4 proc. (4.1 proc.),
- Wzrost produkcji chemikaliów 3,5 proc. (4,1 proc.),
- Średni kurs euro / dolar - 1,30 dolara za euro,
- Średnia cena ropy w wysokości 110 dolarów za baryłkę w 2012 roku.

BASF nie spodziewa się ożywienia popytu w drugiej połowie 2012 r. w odniesieniu do pierwszych sześciu miesięcy roku. Przewidywany jest dalszy nacisk na wysokość marż, chociaż mogą zostać one nieco obniżone ze względu na nieco niższe koszty surowców.

- Naszym celem pozostaje poprawa wyników sprzedaży i dochodów w porównaniu z drugą połową 2011 roku. Prognozy te są bardzo realne ze względu na wznowienie naszej produkcji ropy naftowej w Libii. Niestety osiągnięcie zysku w sektorach chemicznych na poziomie podobnym do roku poprzedniego jest mało prawdopodobne. W dalszym ciągu dążymy do przekroczenia rekordowych wyników sprzedaży oraz EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych z 2011 rok - dodaje Bock.

Z dużym sukcesem zakończył drugi kwartał segment Agricultural Solutions. Obroty wzrosły we wszystkich wskazaniach i regionach. Co więcej, wyższe ceny sprzedaży i pozytywny wpływ kursów walut przyczyniły się do znacznego wzrostu sprzedaży. Zyski osiągnęły znacznie wyższy poziom w porównaniu do drugiego kwartału w 2011 roku. Wysokość EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych w ciągu pierwszego półrocza 2012 roku przekroczył sumę 833 milionów euro, co jest kwotą wyższą niż wskaźnik osiągnięty w ciągu całego 2011 roku (810 milionów euro).

Podobał się artykuł? Podziel się!