PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Konferencja Farmera: Lista substancji czynnych wycofywanych z rynku

Konferencja Farmera: Lista substancji czynnych wycofywanych z rynku Prof. Marek Korbas z IOR PIB podczas V konferencji Farmera Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, fot. Michał Oleksy

Podczas wystąpienia na konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie prof. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin PIB opowiadał o nowych zagrożeniach w ochronie roślin. Niestety jest ich coraz więcej w tym m.in. pojawianie się nowych agrofagów czy też wycofywanie substancji czynnych.Ograniczana jest pula dostępnych na naszym rynku substancji czynnych, a tym samym zmniejsza się też pula samych pestycydów, wszystkich grup czyli herbicydów, fungicydów i insektycydów.

- Trwa obecnie szereg prac mających na uwadze wycofanie wielu kluczowych substancji czynnych stosowanych w chemicznej ochronie roślin rolniczych, sadowniczych i ogrodniczych w Unii Europejskiej. Ewentualne wycofanie może mieć bardzo poważne konsekwencje ekologiczne i ekonomiczne. Decyzje legislacyjne mogą powodować efekt odwrotny od zamierzonego. Wiąże się to z rozwojem czarnego rynku środków ochrony roślin – mówił prof. Korbas.

Jak dodał, Komisja Europejska poszukuje obecnie rozwiązania problemów dotyczących pestycydów, które zakłócają gospodarkę hormonalną (EDP - endocrine disruptor pesticides), które mogą wchodzić w interakcje z ludzkim układem hormonalnym. KE wydała wstępną listę substancji czynnych, które mają być klasyfikowane jako kwalifikujące się do zastąpienia (CFS).

Poniżej przedstawimy konkretne pozycje podane przez prof. Marka Korbasa.

Fungicydy: triazole (cyprokonazol, difenokonazol, metkonazol, protiokonazol, tebukonazol, tetrakonazol, epoksykonazol), benzimidazole (tiofanat metylowy), dikarboksyamidy (iprodion), ditiokarbaminiany (tiuram), imidazole (procholoraz), pikoksystrobina.

Insektycydy: pyretroidy (beta – cyflutryna, deltametryna, esfenwalenat, lambda-cyhalotryna), neonikotynoidy (chlotianidyna, tiametoksam), chloronikotynyle (imidachlopryd, tiachlopryd), spirodiklofen.

Herbicydy: acetamidy (dimetanamid –P), aminofosfoniany (glifosat), arylofenoksykwasy
(fluazyfop – P butylu), pochodne kw. piryd. (chloropyralid, pikloram), fluursulfuron metylowy, linuron.

Prof. Marek Korbas podał kilka konkretnym propozycji.

Jeśli chodzi o herbicydy to planuje się już tuż wycofanie flupyrsulfuronu-metylowego. (Planowane wycofanie 13.12.2017 (Regulation 2017/1496 of 23.08.17). Możliwość zużycia zapasów środka (Lexus 50 WG) do dnia 13.12.2018. Zastosowanie: nalistne zabiegi jesienne i wiosenne. Zalecany do zwalczania: chabra bławatka, gwiazdnicy pospolitej, jasnoty purpurowej, maku polnego, maruny bezwonnej, miotły zbożowej, niezapominajki i wielu innych).

W wypadku insektycydów: spirodiklofen (Envidor 240 SC, Vege 240 SC). Brak odnowienia licencji w UE. Zastosowanie: akarycyd, zwalczający roztocza w uprawach roślin ozdobnych i sadowniczych. Przędziorki, pordzewiacze.

W wypadku fungicydów: pikoksystrobina. Brak odnowienia licencji (11.08.2017 Regulation 2017/1455 of 10.08.17) . Planowane wycofanie 30.11.2017 , możliwość zużycia zapasów 30.11.2018. Zastosowanie: Ogranicza szereg chorób w uprawie zbóż, rzepaku, i buraka cukrowego. Septorioza, rdze, DTR, mączniak prawdziwy, zgnilizna twardzikowa, chwościk buraka. Niejasna jest też przyszłość glifosatu.

Co ciekawe naukowiec podał aktualną liczbę substancji czynnych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. W Polsce (stan na 2 października 2017 r.) zarejestrowanych jest 235 substancji czynnych (we Francji - 402, w Niemczech – 232, na Litwie – 165, w Portugali – 265, w Hiszpanii – 314, w Wielkiej Brytanii - 295).

Podano też liczbę pestycydów, która u nas liczy 1929 pozycji (we Francji - 4100, w Niemczech – 1432, na Litwie – 363, w Portugalii – 1031, w Hiszpanii – 2241, w Wielkiej Brytanii – 3658).

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • lutek 2017-11-23 06:33:32
  Dodam jeszcze, że Komisja Europejska otwiera w ten sposób szerzej furtkę dla nielegalnej produkcji w UE i importu z zewnątrz podrabianych Ś.O.R.
 • jacek 2017-11-22 18:08:26
  Co da wycofanie tych substancji skoro do UE importuje się olbrzymie ilości żywności z krajów w który panuje "wolna amerykanka" w stosowaniu ŚOR czy GMO. Jedynie co robi UE to obniża konkurencyjność swojego rolnictwa!!!
  Wycofujemy "szkodliwe" substancje??? OK ale wymagajmy tego samego od swoich partnerów handlowych spoza UE!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!