PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Larwy II pokolenia śmietki żerują w korzeniach rzepaku

Larwy II pokolenia śmietki żerują w korzeniach rzepaku Larwa śmietki kapuścianej w korzeniu rzepaku ozimego; Fot. W. Konieczny

Zagrożeniem dla rzepaku jest nie tylko III pokolenie śmietki, które żeruje na młodych zasiewach rzepaczanych. Pierwsze i drugie pokolenie tego szkodnika również może być groźne dla tej uprawy.Myśląc o śmietce kapuścianej i uprawie rzepaku na myśl od razu przychodzi nam jesienne zagrożenie ze strony tego szkodnika. Mało kto uwagę przywiązuje do wcześniejszych pokoleń wydawanych przez śmietkę. Głównie zauważają ją warzywnicy, w uprawach kapustnych, gdyż potrafią one wyrządzić bardzo dotkliwe straty.

Z sygnałów jakie do nas docierają wynika, że w tym sezonie notuje się bardzo liczne drugie pokolenie tego szkodnika.

Na polach rzepaczanych po wyrwaniu roślin i przyjrzeniu się korzeniom można dostrzec białe małe larwy śmietki, które schowane są w wydrążonych wcześniej przez tego szkodnika korytarzach. Silnie uszkodzony korzeń jest zbutwiały i zainfekowany chorobami grzybowymi.

Oprócz rzepaku i warzyw kapustnych śmietka upodobała sobie także samosiewy rzepaku oraz chwasty z rodziny kapustnych. Muchówki wabią i zachęcają do składania jaj przede wszystkim kwitnące obecnie okazy.

Czy trzecie (to najgroźniejsze z perspektywy uprawy rzepaku) będzie równie silne, czas pokaże. Jednak presja tego szkodnika od kilku sezonów nie słabnie, nie należy się łudzić, że szkodnik jesienią odpuści.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Rolnik z Polski 2017-07-29 17:17:25
    jest nowa, dopuszczona zaprawa owadobójcza - lumiposa, jeszcze dostępna z nasionami rzepaków Pioneera
  • rolnik z wielkopolski 2017-07-28 11:14:11
    dlatego trzeba zaprawiać rzepaki.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!