PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Lepiej nie zwlekać z opryskiem herbicydem

Lepiej nie zwlekać z opryskiem herbicydem Na polach, gdzie jesienią nie stosowano oprysku herbicydem widoczne jest spore zachwaszczenie. Fot. Katarzyna Szulc

Pogoda sprzyja rozwojowi roślin zarówno gatunków uprawnych, jak i chwastów. Na polach, gdzie jesienią nie stosowano oprysku herbicydem widoczne jest spore zachwaszczenie.Na polach intensywnie rozwijają się chwasty, średnia dobowa temperatur pozwala na kwitnienie niektórych gatunków, np. kwitną przetaczniki. Uprawy wymagają szybkiej interwencji i zastosowania herbicydu, bowiem chwasty w obecnych warunkach pogodowych szybko będą się rozwijać i łatwo zarastać łan.

Chronić trzeba rośliny rzepaku, które w tym roku w przewadze są słabsze. W większości na polach jest sporo wolnej przestrzeni umożliwiającej swobodny rozwój chwastów, które mają nieograniczony dostęp do światła i składników pokarmowych. Nawet, jeśli wykonano zabieg odchwaszczający jesienią to pola trzeba kontrolować pod kątem konieczności oprysku poprawkowego.

Pola ze zbożami ozimymi także wymagają ochrony herbicydowej. Również tu chwasty rozwijają się intensywnie. Lokalnie są obszary, na których zagłuszenie uprawy przez chwasty, przy obecnie panujących warunkach pogodowych, może nastąpić bardzo szybko.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj o zbożach w temacie: herbicydy

Zabierz głos w temacie: herbicydy w rzepaku

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • bofi 2016-05-25 19:18:40
  na wiosnę trzeba oprysk robić, jak pogoda tylko jest. Axial od +4 ma 100% skutecznosc
 • rymot 2016-05-24 11:01:46
  z tego co się orientuję to axiala można używać do liścia flagowego więc dość długo ale wiadomo - im szybciej się robi oprysk tym zawsze lepiej.
 • Oksso 2016-04-14 20:18:02
  U nas ciepło i trochę popadało, zaważyłem, że zaczynają się właśnie pojawiać początki miotły. Myślicie,że można już zastosować axial czy za późno? Bo czytałem opinie, że właśnie opinie że można w dowolnym czasie oprusk robić?
 • Ułek 2016-04-13 20:56:58
  Generalnie chyba przymrozków już nie zapowiadają, przynajmniej u nas. Przy herbicydowaniu faktycznie trzeba zwracaac uwagę, jaką tolerancję ma środek, axial ma chyba od 3 czy 4 stopni więc luz.
 • hansklos 2016-04-12 17:07:56
  już na szczęście pogoda jest w miarę i u siebie na razie ruszam z opryskami w pszenicy ozimej axialem 50 bo widziałem że się pojawiła. Jak napisano nie ma co zwlekać z tym już.
 • jasiek 2016-03-31 14:35:12
  w najbliższych dniach (weekend) zapowiadane są przymrozki, ja na razie jestem ostrożny z zabiegami herbicydowymi - mamy jeszcze trochę czasu
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!