PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Łokaś garbatek grasuje w zbożach

Łokaś garbatek grasuje w zbożach Łokaś garbatek atakuje zboża ozmie; Fot. Katarzyna Szulc

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 31-10-2016 11:35

Tagi:

Podcięte, uszkodzone rośliny, które zasychają na polu to sprawka żerującego łokasia garbatka. Szkodnik licznie opanowuje plantacje zbóż w zachodnich częściach kraju, od Pomorza do Dolnego Śląska.Łokaś garbatek to czarny z matowym połyskiem chrząszcz o długości ok. 1,5 cm. Pokrywy żeberkowane, gładkie, jedynie czułki i odnóża mogą być ciemno-brązowe. Larwy, które dorastają do 25 mm długości, w przedniej część ciała są kasztanowo-brązowe, reszta jest biała lub żółtawa, mają trzy pary nóg. Głowa jest spłaszczona i służy do drążenia tuneli w ziemi.

Łokaś garbatek wychodzi po zmroku i dlatego jest trudny do zauważenia, atakuje wszystkie gatunki zbóż, przede wszystkim oziminy. Szkodliwe są larwy, jak i postacie dorosłe. Larwy w ciągu dnia ukrywają się w tunelach drążonych w ziemi a chrząszcze w ściółce, pod kamieniami lub bryłami ziemi. Dziurki w ziemi, przewrócone, podcięte rośliny świadczą o obecności łokasia garbatka.

- Obecnie nie ma preparatów zarejestrowanych do zwalczania łokasia garbatka, ale pyretroidy wykorzystywane do jesiennej walki z mszycami, stosowane późnym popołudniem będę zmniejszać populację szkodnika – powiedział w rozmowie z redakcją prof. dr. hab. Marek Mrówczyński, kierownik Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

Próg ekonomicznej szkodliwości dla zbóż ozimych to stwierdzenie jesienią po wschodach roślin 1–2 larw lub 4 uszkodzone rośliny na 1 m2 .

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • kobra 2016-11-01 15:59:59
    Województwo podlaskie, powiat Sokólski, właśnie nie mogłem dojśc co to za robal podjada mi ozimine, w tym roku to masakrycznie wyglada,
  • inny rolnik 2016-10-31 14:56:41
    Profesorowi zabrać tytuł i to już
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!