PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Mikroskop polowy rozpozna choroby

Mikroskop polowy rozpozna choroby

Problem z identyfikacją choroby? Kłopot rozwiąże mikroskop polowy sprzężony z komputerem.Przy okazji światowej konferencji prasowej, firma BASF pokazała proste w obsłudze urządzenie, służące do identyfikacji chorób grzybowych. Jest to mikroskop polowy wielkości małej suszarki do włosów, wyposażony w obiektyw z 15-krotnym powiększeniem.

Tak jak widać na zdjęciu, obiektyw przykładamy do liścia. Urządzenie zapisuje obraz i przekazuje do komputera wyposażonego w program do identyfikacji grzybów patogenicznych. Zawiera on wzornik wszystkich chorób grzybowych atakujących dany gatunek uprawny. Dzięki temu, jest w stanie bardzo szybko zidentyfikować sprawcę choroby.

Rolnikowi pozostaje już tylko dokonać wyboru preparatu i przeprowadzić zabieg. Mikroskop polowy rejestruje pojawienie się infekcji grzybowej wcześniej, niż można to dostrzec nieuzbrojonym okiem.

Urządzenia tego typu, rozprowadzane są przez firmę BASF w Ameryce Południowej. Mikroskop kosztuje równowartość 1000 $.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Johny_Bravo 2013-10-07 18:14:13
  @Arszczecin
  ,,kuchenny, czegoś nie rozumiem.
  albo te bambry takie biedne- piszesz żeby nie poleciała na kasę; fakt, bamberka poleci na 4 ha ;), albo przewartosciowujesz te swe ha ;)''

  Jeżeli ktoś kto ma kasę wiąże się z kimś kto jest dużo mniej zamożny to na pewno przyczyny są inne niż pieniądze.
  Moje ha są warte tyle ile warte ale moje pomysły i mój rozmach mojego zaangorzowania mogą być warte więcej niż kilka dziedziczek bamberek razem z ich duuuuuużą ilością hektarów oraz kupą złomu w przyszłożci za kilka, kilkanaście lat.
  ,,a tak poważnie. bamberka może być brzydka, tych kilka chwil przecierpisz, estetykę znajdziesz na występach gościnnych :) a fotografie zawsze można zniszczyć, negatyw wyrzucić''

  ,,Chyba cie głowa boli kolego bo ja wcześniej dostałbym mdłości gdybym miał taką pukać:)))))) Toć może w całkowitej ciemności możnaby było tego nie odczuwać ale na drugi dzień gdy wstanie słońcie mdłości szybko powrócą:)))))
  Także ten pomysł stanowczo odrzucam
 • vvojtas1 2013-10-07 16:22:24
  mikroskop do komputera na usb można kupić w necie za poniżej 100zł taki już całkiem całkiem za 300zł. Zostaje tylko oprogramowanie za które BASF skasuje albo udostępni je rolnikowi
 • krupek 2013-10-07 16:04:28
  a jaka cena jest takiego mikroskopu??
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!