PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Miniarki w młodym rzepaku

Miniarki w młodym rzepaku Ślady żerowania larw miniarki kapuścianej; Fot. W. Denisiuk

Autor: Anna Kobus

Dodano: 04-10-2017 09:51

Na niektórych plantacjach rzepaku widoczne są na liściach rzepaku białe, pergaminowe plamy. Są to ślady żerowania larw miniarki kapuścianej.Miniarka kapuściana jest małą muchówką. W ciągu roku tworzy 3 pokolenia. Najgroźniejsze jest to ostatnie, które żeruje na młodym rzepaku. Szkodliwe są białoszare larwy, dorastające do 6 mm. Larwy początkowo żerują wewnątrz liści, wyjadając ich miękisz. Skórki pozostawiają nienaruszone.

Pozostaje biała plama tzw. mina. Z czasem ona powiększa się i zasięgiem może obejmować praktycznie cały liść. Mocno uszkodzone liście, więdną i zasychają. Później larwy wgryzają się do wiązek przewodzących.

Miniarka kapuściana mimo częstego występowania na rzepaku ozimym zwykle nie wyrządza szkód o znaczeniu gospodarczym. Ocenia się jednak, że uszkodzenia liści na 10 proc. roślin osłabiają znacząco plantacje. Niestety przeciwko temu szkodnikowi nie ma obecnie żadnych zarejestrowanych insektycydów. Nie mniej jednak zabiegi nalistne wykonywane na szkodniki jesienne ograniczają znacząco jej populacje, zwłaszcza jeśli trafi się z zabiegiem podczas nalotów muchówek na plantacje. Bytujące w minie larwy zdecydowanie trudniej się zwalcza.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!