Aby fungicyd mógł w pełni rozwinąć swój potencjał ochronno leczniczy, musi być pobrany przez roślinę i przetransportowany w miejsce rozwoju patogena. Droga prowadzi m. in. przez warstwę woskową na powierzchni liścia, liczne membrany komórek, czy wiązki przewodzące rośliny. Dlatego też możliwość dotarcia substancji czynnej do wszystkich komórek zależy od dobrej rozpuszczalności. Zdolność rozpuszczania w tłuszczach roślinnych umożliwia przenikanie przez warstwę wosku i membrany komórek, natomiast zdolność rozpuszczania w wodzie ułatwia transport w naczyniach rośliny i rozprzestrzenianie wewnątrz komórek. Wymienione właściwości posiadają tylko niektóre substancje czynne występujące w środkach grzybobójczych.

Dużą mobilność wykazuje substancja czynna o nazwie fluksapyroksad - Xemium, która należy do grupy karbosymidów. Dzięki specjalnie rozwiniętej strukturze molekuł, Xemium wykazuje optymalne wchłanianie i rozprzestrzenianie w roślinie, tak, że pozwala na ochronę obszarów, które nie zostały bezpośrednio opryskane preparatem. Substancja hamuje infekcje niezależnie od etapu rozwoju grzyba i miejsca jego występowania. Właściwości Xemium zostały wykorzystane w fungicydach Adexar Plus i Priaxor firmy BASF, które zwalczają bardzo szerokie spektrum chorób grzybowych ozimej pszenicy, jęczmienia i pszenżyta oraz żyta. Zdolności Xemium wzmacnia obecność piraklostrobiny oraz epoksykonazolu - unikalne połączenie pozwala na skuteczną walkę z patogenami wywołującymi m. in. septoriozę paskowaną liści, łamliwość podstawy źdźbła, rynchosporiozę zbóż czy rdzę brunatną. Adexar Plus oraz Priaxor dbają również o wigor zbóż, ich zdrowotność i tolerancję na stres, co znacząco wykracza ponad standardową ochronę fungicydową i pozwala osiągnąć wyższe i lepszej jakości plony.

Mobilność substancji czynnych zawartych w fungicydach może zadecydować o ostatecznym wyniku walki z chorobami powodowanymi przez grzyby. Przy doborze środków warto zwrócić uwagę na ich skład - każda z substancji aktywnych może wykazywać inne właściwości, a tylko odpowiednie ich połączenie da zadowalające efekty.

Podobał się artykuł? Podziel się!