PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Można stosować jedynie środki dopuszczone do obrotu

W związku z rozpoczęciem się sezonu wiosennych zabiegów ochrony roślin, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem, do ochrony upraw można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Inspektor przypomina, że pestycydy należy nabywać wyłącznie w miejscach sprzedaży uprawnionych do prowadzenia w nich tego rodzaju działalności, tj. u podmiotów wpisanych przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa do rejestru przedsiębiorców zajmujących się obrotem lub konfekcjonowaniem środków ochrony roślin, będących pod stałym nadzorem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Kupując środki ochrony roślin należy zwrócić szczególną uwagę czy:
- produkty oferowane są w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach;
- etykieta środka umieszczona jest na opakowaniu w sposób trwały;
- informacje na etykiecie sporządzone są w języku polskim, w sposób czytelny i trwały.

Aby ustrzec się przed możliwością nabycia podrobionych produktów i skutkami ich zastosowania stanowczo przestrzegam przed zakupem i stosowaniem środków ochrony roślin pochodzących z nielegalnych źródeł, nabywanych w przypadkowych miejscach, np. na targowiskach, w handlu obwoźnym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to towary podrobione lub niedopuszczone do obrotu i stosowania, zawierające w swoim składzie substancje chemiczne, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska - dodaje Inspektor.

Wyniki badań podrobionych środków ochrony roślin wskazują, że zawierają one niejednokrotnie niebezpieczne zanieczyszczenia, które mogą stanowić zagrożenie dla osób stosujących podrobione preparaty oraz spożywających skażoną nimi żywność. Zabiegi wykonane przy użyciu podrobionych preparatów mogą być przyczyną zagrożenia dla zdrowia stosującego, ludzi znajdujących się w najbliższym otoczeniu, a także dla zwierząt i środowiska. Ponadto mogą spowodować zniszczenie upraw, na których środek zastosowano.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!