Już na początku maja na porzeczkach i agreście pojawiły się pierwsze pokolenia bezskrzydłych mszyc dzieworódek. Mszyce zasiedlają głównie dolną stronę liści. Objawem żerowania są silnie zdeformowane liście i pędy, głównie nowe przyrosty krzewów. W obrębie miejsc żerowania, na górnej stronie liści, pojawiają się różnej wielkości czerwone wybrzuszenia. W wyniku żerowania zostaje zahamowany wzrost młodych liści i przyrostów pędów oraz dochodzi do spadku plonu.

W czerwcu uskrzydlone pokolenie migruje na żywiciela wtórnego jakim są czyściec i jasnota. Jesienią mszyce ponownie przelatują na porzeczkę gdzie składają jaja u nasady pąków, bądź w spękanej korze i w takiej postaci zimują do wiosny.

Do walki z mszycami w integrowanej uprawie porzeczki zaleca się selektywne preparaty: Pirimor 500 WG lub Polysect 005 SL. Skuteczne w zwalczaniu mszycy są insektycydy kontaktowo-wgłębne o dłuższej karencji jak: Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 SC, Sumi-Alpha050 EC. Zalecane stężenie cieczy roboczej w zwalczaniu mszyc w zależności od preparatu to 0,02 - 0,05% (2 -5 ml środka w 10 l wody). Konieczne jest także przestrzeganie 7 dniowej karencji do zbioru oraz 30 dniowej prewencji dla pszczół (Sumi-Alpha050 EC).

Podobał się artykuł? Podziel się!