PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Na chwasty w uprawie soi, bobiku i lucernie

Na chwasty w uprawie soi, bobiku i lucernie Wzmocniono ochronę przed chwastami m.in. w bobiku, fot. MT

Wolno, ale jednak zwiększa się ostatnio liczba preparatów do upraw tzw. małoobszarowych takich jak soja czy bobik. Właśnie rozszerzono rejestrację herbicydu Corum 502,4 SL firmy BASF.Do tej pory preparat można było stosować w uprawie grochu, teraz zakres jest zdecydowanie większy. Ten środek zawiera dwie substancje czynne: bentazon (z grupy diazyn) i imazamoks (z grupy imidazolinonów). Przeznaczony jest do niszczenie głównie chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych.

W jakich uprawach? Po pierwsze w soi, bobie i bobiku uprawianego na suche nasiona. Termin aplikacji to w uprawie soi faza od rozwiniętego liścia trójlistkowego na drugim węźle do widocznego piątego pędu bocznego pierwszego rzędu. W wypadku bobu i bobiku – od fazy drugiego liścia do pięciu pędów bocznych. W tych uprawach można podać jednorazową dawkę – 1,25 l/ha, lub dawki dzielone po 0,625 l/ha każda (w odstępstwach co najmniej 7 dni).

Dawki dzielone o tej samej wartości poleca się też w lucernie siewnej, nerkowatej i sierpowatej. Różnicą jest za to większy odstęp między zabiegami wynoszący co najmniej 14 dni.

Jednorazowo opryskuje się uprawy koniczyny czerwonej, białej, inkarnatki i esparcety siewnej. Zalecana dawka to 1,25 l/ha w fazie od pierwszej pary liści do pięciu liści lub pięciu pędów bocznych w zależności od gatunku.

Warto zaznaczyć, że właśnie w tych uprawach małoobszarowych należy stosować Corum w mieszaninie z adiuwantem Dash HC w dawce nie większej niż 1 l/ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!