Zwalczanie miodówek na gruszach należy do najtrudniejszych zabiegów ochrony. Preparaty dopuszczone do zwalczania miodówki zwalczają tylko larwy. Wykonanie zabiegu w optymalny terminie bywa trudne lub wręcz niemożliwe. Kiedy jest chłodno, wyląg larw trwa długo i w momencie wykonania zabiegu nie wszystkie larwy zostają zniszczone.

Do zabiegu zwalczania pierwsze pokolenie larw, można zastosować preparat Movento 100 SC w dawce 2,25 l/ha. Trzeba pamiętać iż tego preparatu można użyć tylko raz w sezonie. Do kolejnych zabiegów można użyć np. Dymilin 480 SC w dawce 0,3-0,75 l/ha, Acaramic 018 EC 0,75l/ha. Można również zastosować środek który zawiera naturalny d-limonen który jest terepenem i rozpuszcza chitynę z której zbudowany jest pancerz szkodnika. Na polskim rynku dostępny jest nawóz Prev-B2 który zawiera naturalny d-limonen, należy go stosować w dawce 3l/ha

Trzeba pamiętać iż zwalczanie miodówek można prowadzić najwyżej do połowy czerwca, jeśli ochrona nie przyniesie spodziewanych efektów, należy jej zaprzestać ponieważ przyniesie to więcej szkody faunie pożytecznej niż szkodnikom.

Podobał się artykuł? Podziel się!