Mszyce w zbożach są obecne, ale nie aż tak licznie jak notowano w roku ubiegłym. Jesienna plaga mszyc z roku 2014 przełożyła się na poważne problemy obserwowane wiosną 2015r. Duża część zbóż porażona była wirusem żółtej karłowatości jęczmienia.

Obecny rozwój mszyc z pewnością przyhamowały nocne przymrozki. Do aktywności nadal jednak zachęcają dodatnie temperatury w ciągu dnia.

Jeśli dotychczas nie zaobserwowaliśmy mszyc na swoich plantacjach nie oznacza to, że zagrożenie minęło. Prognozy mówią o pewnym ociepleniu, a dokładnie o ciepłych nocach bez przymrozków. W takich warunkach mszyce mogą nadal aktywnie żerować infekując wirusem rośliny. Temperaturą progową, poniżej której giną jest temp. – 6 °C.

Przypominamy, że jesienią progiem szkodliwości dla mszyc na oziminach jest pojawienie się pierwszych osobników na roślinach. W temperaturze powyżej 10°C, nadal można zaaplikować dowolny przeznaczony do tego celu pyretroid. W większości przypadków można go dodać do planowanych zabiegów herbicydowych lub fungicydowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!