Powodem występowania chorób grzybowych najczęściej są błędy w uprawie. Dla dopiero co posadzonej rośliny nowe warunki jakie jej zapewniamy często są dla niej dużym stresem. W konsekwencji krzewy tracą na kondycji, osłabiają się i podatne są na atak chorób grzybowych.

Dodatkowo błędy w uprawie podwyższają ryzyko występowania chorób. Do najczęstszych należą: nieznajomość wymagań danego gatunku, podatność odmiany lub gatunku, przenawożenie azotem, duża wilgotność w obrębie korzeni i liści i w końcu szkodniki, patogeny w glebie oraz inne chore rośliny będące źródłem zakażenia.

Oto najczęstsze choroby krzewów ozdobnych i ich objawy:

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza) jest wywoływana przez grzyby z rodzaju Monilinia sp. Choroba poraża drzewa owocowe (wiśnie, śliwy, czereśnie), ale również ozdobne, np.: wiśnię japońską oraz migdałka trójklapowego. Wiosną, w pełni kwitnienia, na pojedynczych pędach liście i kwiaty nagle usychają i w takim stanie utrzymują się na roślinie. Grzybnia poraża także pędy, które usychają i często widoczne są tzw. wycieki żywiczne.

Źródłem zakażenia często są inne pestkowe rośliny oraz zbyt wysokie zawilgocenie i silne zagęszczenie roślin. Zarodniki zimują na porażonych częściach roślin. Porażone części należy wycinać i palić, a wiosną wykonać 2-krotny oprysk co 7 dni, jednym z preparatów: Signum 33 WG lub Topsin M 500 SC.

Fytoftoroza jest chorobą korzeni i wiązek przewodzących. Wywołuje ją grzyb z rodzaju Phytophthora spp. Jego zarodniki i formy przetrwalnikowe bytują w glebie nawet 15 lat. Najczęściej do zakażenia dochodzi przy dużej wilgotności gleby. Źródłem zakażenia jest także materiał szkółkarski. Grzyb poraża rośliny wrzosowate (azalie, różaneczniki, wrzosy, wrzośce, pierisy, kalmie), iglaste (cyprysiki, tuje, cisy), ale także lilaki i bukszpan.

Choroba najczęściej zaczyna się od korzeni i przebiega ku górze. Porażone rośliny nagle żółkną, liście brązowieją i w przypadku różaneczników rolują się wzdłuż nerwu.
Uschnięte liście utrzymują się na roślinie, jakby była poparzona. Cechą charakterystyczną fytoftorozy jest brązowa tkanka widoczna po zdrapaniu kory u podstawy krzewu. Porażone krzewy należy usuwać wraz z korzeniami, a miejsce i pozostałe rośliny podlać fungicydem np. Previcur Energy 840 SL, Ridomil Gold MZ 67,8 WG lub Polyversum WP.