Przez cały okres wegetacyjny na krzewach ozdobnych mogą pojawić się choroby grzybowe. Bardzo często porażane są zarówno pędy jak i liście. O najczęstszych chorobach pędów pisaliśmy w pierwszej części. Takie czynniki jak: duża wilgotność i zwilżanie liści, nadmierne nawożenie azotem, szkodniki ssące, zbyt silne zagęszczenie przyczynia się do pojawienia chorób grzybowych liści.

Mączniak prawdziwy (fot. 2) najczęściej atakuje: berberysy, kolony, azalie, karagana, kaliny, wiciokrzewy, złotokap, bez koralowy, lilaki, powojniki, śnieguliczka, róże, derenie. Na młodych liściach, pąkach i pędach pojawia się biały mączysty nalot grzybni oraz zarodników konidialnych. Rośliny wyglądają jakby były posypane mąką. Przy wysokiej wilgotności powietrza, w krótkim czasie nalot pokrywa całą powierzchnię liścia. Tkanki znajdujące się pod grzybnią brązowieją i zamierają.

W zapobieganiu choroby ważne jest, aby podatne ośliny nie sadzić w wilgotnych i zacienionych miejscach. Mączniaki silnie porażają w warunkach zmiennej temperatury i wilgotności między dniem, a nocą. Porażone i opadnięte liście należy dokładnie zbierać, a pąki, np. róż i młode pędy, lepiej wyciąć. W przypadku wystąpienia choroby wykonujemy oprysk jednym z preparatów: Score 250 EC, Signum 33 WG, Nimrod 250 EC, Baymat Ultra 0, 015 AE.

Antraknoza (fot.1) najczęściej poraża derenie, ligustr, magnolie, śnieguliczki, trzmieliny, bluszcz, brzozy. Na liściach, ogonkach liściowych i młodych pędach pojawiają się okrągłe brązowe plamy, które przechodzą w rozległe nekrozy. Wokół plamy widoczna jest ciemnobrązowa obwódka. Porażone liście żółkną, usychają oraz opadają. Na pędach porażonych, kora pęka odsłaniając drewno, tworzą się wówczas zrokowacenia.

W zwalczaniu choroby istotne jest wycinanie chorych pędów i zbieranie porażonych liści. Do choroby często dochodzi przy wysokiej wilgotności i silnym zagęszczeniu krzewów. Antraknoza przenoszona jest również przez szkodniki. Po zaobserwowaniu symptomów należy krzewy opryskać jednym z preparatów: Score 250 EC, Topsin M 250 SC, Penncozeb 80 WP, Gwarant 500 SC.