Septorioza paskowana liści pszenicy wywoływana przez grzyb Mycosphaerella graminicola zaliczana jest do najgroźniejszych i jednocześnie powszechnie występujących chorób pszenicy. Liście pszenicy i pszenżyta mogą być porażane także przez Phaeosphaeria nodorum, sprawcę septoriozy plew pszenicy, gatunek blisko spokrewniony z M. graminicola. Typowe objawy chorobowe wywoływane przez P. nodorum obserwowane są dopiero na plewach, dlatego porażenie liści przez ten gatunek często mylone jest z objawami septoriozy paskowanej liści pszenicy. Z praktycznego punktu widzenia prawidłowa diagnostyka sprawcy septoriozy ma znaczenie dla określenia progu szkodliwości, nie wpływa natomiast na dobór stosowanych środków ochrony roślin, gdyż obydwie choroby zwalczane są w ten sam sposób (preparaty zarejestrowane do zwalczania septoriozy liści).

CO SPRZYJA CHOROBIE?

Pierwotnym źródłem zakażenia roślin przez M. graminicola są roznoszone przez wiatr zarodniki workowe. Pierwsze objawy chorobowe w postaci jasnych, rozmytych chlorotycznych, a następnie zielono-szarych plam na liściach pojawiają się na zbożach ozimych już jesienią. Wiosną i latem plamy ciemnieją, wydłużają się i zlewają w charakterystyczne pasma ograniczone nerwami, obejmujące niejednokrotnie znaczną powierzchnię liści. Przy silnym porażeniu na starszych roślinach plamy łączą się, tworząc duże, nekrotyczne powierzchnie, często kształtem przypominające romby. Kolejną typową cechą choroby są powstające w obrębie plam, równolegle wzdłuż nerwów czarne punkty - piknidia (owocniki stadium konidialnego), a następnie pseudotecja grzyba. Są to miejsca wytwarzania licznych zarodników będących źródłem kolejnych infekcji.

Plamy na liściach powodowane przez P. nodorum, sprawcę septoriozy plew pszenicy, początkowo są żółto-zielone, a następnie brązowieją i przybierają kształt zbliżony do soczewkowatego, często z chlorotyczną lub żółtą obwódką. Na powierzchni plam mogą pojawiać się nieregularnie rozłożone piknidia.