PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Narzędzia i pomoce w integrowanej ochronie roślin

Narzędzia i pomoce w integrowanej ochronie roślin

Z dniem 1 stycznia 2014 weszły w życie przepisy dotyczące obowiązku stosowania metod integrowanej ochrony roślin. Większość rolników jest świadoma konieczności przestrzeganiu tych zasad, ale czy przygotowani są merytorycznie do ich stosowania w praktyce?Wiodący cel integrowanej ochrony roślin jest jeden - wytworzenie produktów roślinnych wysokiej jakości w warunkach jak najmniejszej ingerencji w środowisko, czyli przy minimalnym wykorzystaniu pestycydów. Głównym orężem w walce z agrofagami powinny być metody niechemimiczne. Jeśli zachodzi konieczność sięgnięcia po chemiczne środki ochrony roślin, to należy z nich korzystać w najmniejszych z możliwych ilościach.

Do sezonu wegetacyjnego jeszcze daleko, ale już dziś warto podjąć przygotowania do sprostania nowym wymaganiom.  Oto kilka rad:
1. Bierz czynny udziału w organizowanych przez firmy i instytucje konferencjach i szkoleniach na których poruszane są tematy integrowanej ochrony roślin - zwłaszcza teraz kiedy nie ma spiętrzonych prac w gospodarstwie. Organizowane spotkania, to skarbnica aktualnej wiedzy w tym zakresie.
2. Pogłębiaj wiedzę o agrofagach. W szczególności w zakresie ich biologii, występowania i szkodliwości. Ma to duże znaczenie w określaniu optymalnych terminów stosowania zabiegów chemicznych. Pozwola to na właściwe monitorowanie zdrowotności plantacji. Wykorzystuj do tego wszelakie branżowe czasopisma, podręczniki, korzystaj z wiedzy doradców, zaglądaj na portale internetowe. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w opracowane przez naukowców metodyki integrowanej ochrony roślin poszczególnych upraw.
3. Zaopatrz się w odpowiednie narzędzia i pomoce. Przydatne będą lupy, szkła powiększające do obserwacji pierwszych objawów chorób i szkodników. Zapoznaj się z dostępnymi systemami wspomagania decyzji w ochronie roślin – systemy te, bazujące na znajomości biologii organizmów szkodliwych, wskazują optymalny termin wykonania chemicznych zabiegów.
4. Przygotuj odpowiedni notatnik profesjonalnego użytkownika środków ochrony roślin, w którym będziesz zapisywał wszystkie niezbędna dane o stosowanych zabiegach.
5. Zapoznaj się z progami ekonomicznej szkodliwości agrofagów – progi te określają, kiedy stosowanie chemicznej ochrony roślin staje się ekonomicznie opłacalne, tzn. przy jakiej liczebności organizmu szkodliwego dla roślin straty, jakie może on spowodować, przewyższają koszty jego chemicznego zwalczania. Aktualnie dla większości agrofagów progi te są już opracowane.
6. Sprawdź ważność szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym. Takie zaświadczenie ważne jest przez okres 5 lat oraz ważność zaświadczenia potwierdzająca sprawność techniczną opryskiwacza które jest ważne 3 lata od daty wykonania badania.
7. Przygotuj odpowiednie miejsce do przechowywania środków ochrony roślin. Ważne by w tym samym pomieszczeniu nie znajdowały się żadne produkty pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Najlepiej na przechowywanie niewielkiej ilości środków sprawdzają się metalowe szafki, zamykane na kłódkę, a tym samym niedostępne dla osób nieupoważnionych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • ochrona-roslin.com.pl 2014-01-22 07:57:22
  Można na to różnie patrzeć. Jedni będą martwić się się jak interpretować zapisy ustawy, a inni mogą na spokojnie zająć się prowadzeniem gospodarstwa. Z resztą i tak do każdego gospodarstwa trzeba podejść indywidualnie bo ogólniki raczej nie mają szans się sprawdzić w integrowanej ochronie roślin. Z pewnością jest mnóstwo możliwość aby uzasadnić stosowanie chemicznej metody ochrony roślin
 • coneser 2014-01-21 20:44:54
  ach, p. Dawidzie, jaka dyskretna kryptoreklama ;)
 • ochrona-roslin.com.pl 2014-01-21 19:24:48
  Odp 1 nie ma
  Odp 2 można na podstawie wiedzy o swoim polu (ach) jakie chwasty występują corocznie lub w okresie przed siewem "można przykryć kawałek gleby folią" w tedy chwasty szybciej skiełkują, można je rozpoznać po siewkach policzyć i są to dane pozwalające stwierdzić zagrożenie w roślinie uprawnej
  Odp 3 też jest to możliwe na podstawie znajomości biologi patogena jakie warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi i wystąpieniu, czy odmiana jest wrażliwa na dany patogen, wczesne obserwacje na poziomie komórkowym połączone z z obserwacją warunków atmosfer itp.
  Odp 4 Z mojej strony wystarczy jedna ewidencja rozszerzona o informacje niezbędne przy IOroślin
  Dobry doradca i zero problemu przy prawidłowym prowadzeniu gospodarstwa;)
 • Ciekawski 2014-01-21 16:06:03
  Kto mi odpowie na następujace pytania:
  1.Czy sa opracowane progi szkodliwości dla chwastów?? Gdzie je znaleźć ??
  2.Czy można stosować herbicydy doglebowe ? Co wtedy wpisać w ewidencji zabiegów ochrony roślin w rubryce -przyczyna zastosowania ??
  3.Czy można stosować fungicydy zapobiegawczo ? Co wtedy wpisać w ewidencji zabiegów ochrony roślin w rubryce -przyczyna zastosowania ??
  4.Czy dotychczasowa ewidencja zabiegów ma być jeszcze dublowana przez notatnik profesjonalnego użytkownika ochrony roślin ?
  To tyle na poczatek panowie eksperci .
 • ochrona-roslin.com.pl 2014-01-21 13:40:22
  Świetny tytuł, a nadal rolnik pozostawiony jest sam sobie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.225.31.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!