W zbożach ozimych bardzo intensywnie rozwijają się choroby kłosów, zarówno fuzarioza, czerń i septorioza. Dlatego dobrze byłoby wykonać jak najszybciej zabieg T3, który ukróciłby te zagrożenia. Niestety pogoda nie jest sprzymierzeńcem, bo w większości obszaru Polski, pada deszcz i na razie nie zapowiada się na zmiany. Z kolei w zbożach jarych widać takie choroby jak: mączniak prawdziwy, rdza i septoriozy liści.

Nie pozostaje nam nic innego niż czekać na polepszenie pogody. Sytuacja ta wpłynie niestety na plon i jakość ziarna. Opady deszczu występujące w krótkim czasie po zabiegu mogą wpłynąć na obniżenie skuteczności działania pestycydu (dotyczy to głównie preparatów nalistnych). Deszcz może po prostu zmyć preparat z powierzchni rośliny i ani nie spełni on swoich zamierzeń, a dodatkowo stracimy na tym ekonomicznie. Deszcz może też rozcieńczyć substancję aktywną, co przyczyni się do znacznego obniżenia efektywności jej działania. Z badań Instytutu Ogrodnictwa wynika bowiem, że zmywalność środków ochrony roślin w znacznie większym stopniu zależy od intensywności deszczu i czasu jaki upłynął od wykonania zabiegu do wystąpienia opadu niż od zastosowanego preparatu. Niewielkie różnice pomiędzy badanymi preparatami uwidoczniły się jedynie w przypadku deszczu o małej intensywności występującym 1 lub 2 godziny po zabiegu. Z kolei agrochemikalia, które działają na roślinie powierzchniowo są bardziej zmywane (ok. 40-50 proc.) niż o działaniu układowym (ok. 20-30 proc.) - wynikało z badań.

Dodatkowo w niektórych regionach uprawom zagroził grad, który mimo że padał dość krótko, wyrządził spore straty. Zwłaszcza w uprawach rzepaku jest to teraz bardzo istotne, bo naruszył powłokę woskową łuszczyn, przez co mogą one się osypywać. Dlatego w takich sytuacjach potrzebny jest naj najszybciej zabieg sklejenia łuszczyn, aby uniknąć dalszych strat. Pisaliśmy o tym już wcześniej. Niestety pogoda też temu nie sprzyja.

Na plantacjach nie tylko zagrożeniem są choroby, ale też szkodniki. Sporo w tym roku jest mszyc, skrzypionek i pryszczarka. W tym wypadku również zabiegi ochrony są utrudnione.

Podobał się artykuł? Podziel się!