PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

(Nie)rozwiązany problem zapraw insektycydowych w rzepaku

(Nie)rozwiązany problem zapraw insektycydowych w rzepaku Zarejestrowana zaprawa działa do 3. liścia; Fot. Katarzyna Szulc

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odmówiło derogacji dla zapraw neonikotynoidowych w rzepaku ozimym zasłaniając się rejestracją nowego preparatu i tłumacząc, że ochrona poprzez zaprawę już jest. Daleka jednak jestem od euforii i tłumaczeń wskazujących na rozwiązanie problemu z zaprawami insektycydowymi w rzepaku.W tym roku zezwolenie tymczasowego (na 120 dni) stosowania zapraw neonikotynoidowych w rzepaku ozimym wydano w Finlandia, Litwie, Łotwa, Estonii, Rumunii, na Węgrzech, Bułgarii, ostatnio do krajów tych dołączyła Dania. Polski wśród nich nie będzie. W naszym kraju rolnikom uprawę rzepaku ozimego przed szkodnikami zabezpieczyć ma preparat z grupy antranilowych diamidów. Skoro Ministerstwo uparcie odmawia tymczasowego dopuszczenia do stosowania neonikotynoidów w rzepaku ozimym to trzeba przyjąć, że lepsze coś niż nic. Rolnicy zyskują możliwość korzystania z legalnej zapraw insektycydowej.

Analizując etykietę nowej zaprawy doszukuję się w zapisie pewnego paradoksu. Wskazuje ona, że preparat należy stosować przemiennie ze środkami owadobójczymi zawierającymi substancje czynne należące do innych grup chemicznych i o innych mechanizmach działania. Wydaje się być to oczywiste, bowiem ma zapobiec powstawaniu odporności. Jednak pytanie brzmi, z jakimi preparatami zamiennymi, jeśli takich brakuje? Jak rolnik ma stosować się do tych zaleceń? Oficjalnie w jesiennej ochronie rzepaku do dyspozycji jest jeden pyretroid przeciwko gnatarzowi rzepakowcowi oraz preparat na mszyce zawierający substancje z grupy fosforoorganicznych i pyretroidów. Na tym pole manewru się kończy.

Brać też trzeba pod uwagę, że preparat nie zabezpieczy roślin na długo, gdyż działa do 3. liścia. W etykiecie czytamy, że w ciągu 30 dni od wysiewu nasion zaprawionych środkiem można wykonać nie więcej niż 1 zabieg insektycydem z grupy IRAC 28. Tu pojawia się kolejna moja wątpliwość. Rolnicy sieją rzepak już w sierpniu, kolejne miesiące tak, jak pokazały to lata wcześniejsze, mogą być ciepłe, a nawet gorące co wydłuża i wzmaga nalot szkodników. W takim wypadku jeden zabieg okaże się niewystarczający. Rolnik stanie przed dylematem: ratować swój rzepak, ale narażać się na karę, czy postępować zgodnie z zaleceniem i ponosić straty w plantacji.

Zarejestrowana substancja czynna nie jest nowością. Dobrze jednak, że zaprawa się pojawiła, choć etykieta wymagałby lepszego przygotowania. Życzyłabym sobie i rolnikom by w ślad za nią przyszły kolejne. Brakuje długodziałających preparatów, które ograniczyłby konieczność przeprowadzania większej liczby zabiegów chemicznego opryskiwania. Jednak wątpliwe jest by te miały rację bytu, gdyż Unia Europejska w swoich zaleceniach dąży do wprowadzania preparatów działających krótko, które w zamyśle mają być jak najmniej szkodliwe dla otaczającego środowiska. Działaniem tym niestety wymusza konieczność ich częstszego stosowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Paweł W. 2017-06-06 10:38:30
  odpowiedź jednostek badawczych jest od lat taka sama. IOR-PIB w Poznaniu nie podziela poglądu Komisji UE odnośnie szkodliwości zapraw neonikotynoidowych stosowanych w rzepaku dla pszczoły miodnej i innych zapylaczy. Takie opinie oparte na badaniach naukowych od lat wysyłane są do Ministerstwa RiRW jednak nie znajdują zrozumienia.
 • Rolnik 2017-05-25 13:36:34
  Z tą Pania redaktor to bym nawet o zaprawie nie myslal :-**
 • A.D 2017-05-24 14:25:13
  Prawdopodobnie będziemy importowali rzepak i olej rzepakowy z innych krajów, a cena oleju znacznie wzrośnie. Jaka jest reakcja jednostek badawczych w tej sprawie ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!