PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Niepozorny chwast

Niepozorny chwast

Autor: Magdalena Cetner

Dodano: 05-10-2012 14:24

Tagi:

Diflufenikan rozwiąże problem fiołka polnego w pszenicy ozimej już od 38 zł/ha.Fiołek polny to chwast problematyczny, mimo niepozornych rozmiarów. Większość substancji aktywnych herbicydów jest mało skuteczna w jego zwalczaniu, co może doprowadzić do kompensacji tego gatunku na plantacjach zbóż i rzepaku. W przypadku zbóż fiołek jest najbardziej konkurencyjny w ich początkowych fazach wzrostu, dlatego walkę z nim najlepiej rozpocząć już jesienią.

Fiołek polny jest wrażliwy na diflufenikan. Bazujące na tej substancji preparaty jednoskładnikowe: Diflanil 500 SC i Legato 500 SC to najtańsza opcja.

Oba środki są przeznaczone do ochrony pszenicy ozimej w fazie 2-3 liści. Kosztują odpowiednio 57 i 58 zł/ha, zastosowane w najwyższej dopuszczalnej dawce, tj. 0,3 l/ha.

Jeśli na plantacji oprócz fiołka występuje szereg innych chwastów jednorocznych lub samosiewy rzepaku, warto rozważyć preparat, który oprócz diflufenikanu zawiera dodatkową substancję aktywną poszerzającą spektrum działania. Koszt takich środków jest jednak kilkakrotnie wyższy.

Wśród tego typu preparatów do najtańszych należą: Legato Plus 600 SC oraz Dyplomata 600 SC. Pierwszy z nich, zastosowany w najwyższej dopuszczanej dawce (1,5 l/ha), kosztuje ok. 122 zł/ha. Jego drugą substancją jest izoproturon. Dodatkowe zalety tego prepatekst, ratu to: możliwość stosowania we wszystkich gatunkach zbóż ozimych oraz szerokie okno aplikacji - oprysk można wykonywać od razu po siewie, niezależnie od fazy rozwojowej zboża. Dyplomata 600 SC, oprócz diflufenikanu ma w składzie chlorotoluron i jest od Legato Plus 600 SC tylko o 2 proc. droższy - kosztuje ok. 125 zł/ha. Środek ten jest przeznaczony do ochrony pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego, od fazy 3 liści. Komplet 560 SC można stosować we wszystkich gatunkach zbóż, już od fazy szpilkowania. Drugą substancją aktywną tego środka jest flufenacet. Jego koszt, w maksymalnej dawce 0,5 l/ha to ok. 131 zł/ha, a więc o 7 proc. więcej w stosunku do Legato Plus 600 SC.

Najdroższym preparatem w tej grupie jest Alister Grande 190 OD. Zawiera w składzie najwięcej, bo aż trzy substancje aktywne: diflufenikan, mezosulfuron metylowy oraz jodosulfuron metylosodowy. W dawce 1 l/ha kosztuje ok. 164 zł/ha, a więc o ponad 33 proc. drożej względem Legato Plus 600 SC czy Dyplomaty 600 SC. Oprócz pszenicy ozimej, jest dopuszczony do stosowania w pszenżycie ozimym i życie.

Na uwagę zasługuje Herbaflex 585 SC, alternatywa dla preparatów zawierających diflufenikan. W jego skład wchodzą dwie substancje: izoproturon i beflubutamid. Środek jest przeznaczony do ochrony pszenicy ozimej. Herbaflex 585 SC jest relatywnie tani, za 5-litrowe opakowanie trzeba zapłacić mniej niż 300 zł i mimo wysokiej dawki stosowania (2 l/ha) jego koszt sięga tylko 111 zł/ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • bratek 2015-04-10 00:02:58
    Legato naprawde jest takie skuteczne na fiolki z czym to mieszać żeby załatwić chabry i samosiewy rzepaku?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!