Na polach, przydrożach, ogrodach widoczne są już zielone pędy letnie skrzypu. Można go znaleźć praktycznie we wszystkich uprawach. Skrzyp preferuje te kwaśne, piaszczyste i gliniaste gleby o zmiennych stosunkach wodnych.

Świetnie sobie radzi również w bardziej suchych stanowiskach i na glebach o uregulowanym pH. Dzieje sie tak gdyż skrzyp potrafi tworzyć wokół własnych korzeni swoistą ryzosferę o kwaśnym odczynie. Jest rośliną bardziej wskazującą na istnienie silnej wilgotności głębszych warstw gleby niż rośliną typowych gleb kwaśnych.

Wielu rolników przez wiele lat potrafi prowadzić nierówną walkę z ekspansją skrzypu polnego. Jest trudny do wytępienia gdyż tworzy całą sieć rozłogów i kłączy. Na dzień dzisiejszy jest mało zarejestrowanych skutecznych herbicydów działających niszcząco na skrzyp. Te co są dostępne rzadko go niszczą po pierwszym zabiegu. Często wymaga on kilkukrotnej aplikacji herbicydu.

Przy czym warto zaznaczyć, że herbicydy na bazie glifosatu nie dają w pełni zadawalającego efektu. Najlepsze efekty osiąga się po połączeniu kilku metod zwalczania tego chwastu.

Niektórzy twierdzą, że pozytywne rezultaty obserwuję się po wykonaniu głębszego drenażu podłoża glebowego oraz po wapnowaniu. Rozwój skrzypu może ograniczać również głęboka orka lub uprawa gęstych i często skaszanych mieszanek roślin pastewnych.

Jeżeli pomimo zdrenowania, zniszczenia podeszwy płużnej i wapnowania jest problem ze skrzypem należy pomyśleć o zabiegach chemicznych. Niektórzy stosują mieszankę na bazie glifosatu i dodają Chwastox Trio 540 SL.

Najskuteczniej zwalcza się skrzyp w ścierniku po żniwach. Zdecydowanie gorsze efekty uzyskuje się w czasie wegetacji ze względu na to, że skrzyp pojawia się stosunkowo późno i rośliny uprawne osłaniają go przed opryskiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!