W 2013 r. programie ochrony rzepaku ozimego pojawią się dwa nowe preparaty: insektycyd Plenum 50 WG oraz fungicyd Amistar Xtra 280 SC. - Preparaty te są już albo zarejestrowane albo w końcowej fazie rejestracji. Na rynku pojawią się w przyszłym sezonie - mówi Marcin Wojtowicz z Syngenty.

Plenum 50 WG to nowa broń w walce ze słodyszkiem rzepakowym. Substancją aktywną preparatu jest pymetrozyna. - Jest to nowa substancja z nowej grupy chemicznej, która dotychczas w ogóle nie była stosowana w rzepaku - podkreśla Wojtowicz. - Jeżeli stosowane przez nas insektycydy są mało skuteczne, to prawdopodobnie wystąpił problem uodpornienia słodyszka na te substancje. Pymetrozyna stanowi rozwiązanie tego problemu - mówi.

Dodatkową zaletą preparatu ma być długi czas działania. - Plenum działa od 5 do nawet 7 dni w sprzyjających warunkach, a więc zdecydowanie dłużej w porównaniu do pyretroidów - zaznacza Wojtowicz. - Zabieg wykonujemy w okresie pąkowania, czyli wtedy, kiedy słodyszek jest najbardziej szkodliwy. Zalecana dawka to 0,15 kg/ha.

Kolejną nowością jest fungicyd Amistar Xtra 280 SC, którego substancjami aktywnymi są azoksystrobina oraz cyprokonazol. - Standardowy Amistar 250 SC stosujemy zapobiegawczo, w celu ochrony rzepaku przed chorobami okołokwitnieniowymi, głównie przed zgnilizną twardzikową. Dzięki uzupełnieniu preparatu Amistar Xtra 280 SC triazolem - cyprokonazolem - mamy też efekt interwencyjny. Możemy więc zastosować go nieco później i mamy większe możliwości manipulowania terminem wykonywania zabiegu - relacjonuje Marcin Wojtowicz. Zalecana dawka Amistaru Xtra 280 SC to 0,8-1,0 l/ha.

Wśród herbicydów w ofercie Syngenty na 2013 r. pojawi się Casper 55 WG. Substancjami aktywnymi tego preparatu są dikamba oraz prosulfuron z grupy sulfonylomoczników.

- Casper 55 WG to herbicyd do powschodowej ochrony kukurydzy. Można powiedzieć, że będzie to „strzelec w trudne chwasty", takie jak ostrożeń, rdesty, powój, bylica. Będziemy polecać go jako rozwiązanie poprawkowe na uciążliwe chwasty dwuliścienne - opisuje Marcin Żabowski z Syngenty. - Preparat jest w trakcie rejestracji, która powinna zakończyć się jeszcze w tym roku. W sprzedaży Casper najprawdopodobniej pojawi się w 2013 r.