Alister 162 OD oparty jest na nowych substancjach aktywnych, stabilniejszych w działaniu, bezpieczniejszych i skuteczniejszych niż stosowane powszechnie dotychczas. Połączenie dwóch substancji aktywnych z grupy sulfonylomoczników – jodosulfuronu metylosodowego (3 g) i mezosulfuronu metylu (9 g) z diflufenikanem (150 g w litrze) oraz sejfnerem (wspomagaczem) jest unikatowe. Mezosulfuron i jodosulfuron są substancjami o działaniu układowym, pobieranymi przez części nadziemne chwastów i - w sposób ograniczony - przez korzenie. Po wniknięciu do tkanek przemieszczają się w całej roślinie, powodując zahamowanie wzrostu i rozwoju, a następnie zamieranie. Natomiast diflufenikan działa uzupełniająco - tworząc cienką warstwę na powierzchni gleby, niszczy wschodzące chwasty. Uzupełniający się sposób działania substancji aktywnych znacznie zwiększa spektrum zwalczanych chwastów oraz zapobiega pojawianiu się chwastów odpornych.

Zależnie od stopnia zachwaszczenia i spektrum chwastów, a także od warunków pogodowych, Alister stosuje się w dawce od 0,85 do 1 litra na hektar. Większą dawkę należy stosować na glebach zwięzłych, podczas niskiej temperatury i suszy oraz na chwasty starsze i przy większym zachwaszczeniu.

Alister 162 OD jest herbicydem zwalczającym większość chwastów jedno- i dwuliściennych w uprawie pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta. Stosowany jesienią po wschodach chwastów zapewnia skuteczną ochronę chwastobójczą aż do zbiorów. Preparat ten jest skuteczny przede wszystkim w zwalczaniu miotły zbożowej i wyczyńca polnego oraz rumianu polnego.

Alister 162 OD jest produktem bezpiecznym dla środowiska i łatwym w stosowaniu. Środek przygotowany jest w całkowicie nowej formulacji OD – koncentratu w formie zawiesiny olejowej do rozcieńczania z wodą.

Pyton Consento 450 SC jest najnowszym fungicydem do ochrony ziemniaków, który firma Bayer CropScience wprowadzi na rynek w tym roku. Zastąpi on obecnie stosowany Pyton 60 WG.

Pyton Consento 450 SC ma postać koncentratu w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. Jest fungicydem o działaniu wgłębnym i układowym, służącym do zapobiegawczego i interwencyjnego zwalczania alternariozy i zarazy ziemniaka. Dwie substancje biologicznie czynne – chlorowodorek propamokarbu (375 g) i fenomen (75 g w litrze) stanowią innowacyjne połączenie. Możliwość wykorzystania działania wgłębnego i systemicznego substancji biologicznie czynnych w jednym produkcie wpływa na jego wysoką skuteczność. Wielokierunkowy sposób działania w cyklu rozwojowym zarazy ziemniaka decyduje o skutecznym działaniu profilaktycznym i leczniczym tego preparatu. Hamowanie procesu bezpośredniego kiełkowania zarodników ogranicza dodatkowo rozwój i występowanie epidemii zarazy na plantacjach ziemniaków.

Co ważne bulwy chronione są przed zarazą w całym okresie wzrostu i rozwoju rośliny. Dla rolników ważne są także takie cechy fungicydu, jak zdolność przemieszczania się do nowych przyrostów i odporność na zmywanie po upływie godziny od wykonanego zabiegu.

Preparat zaleca się stosować do pierwszych zabiegów profilaktycznych przeciwko zarazie i alternariozie oraz do kolejnych zabiegów podczas intensywnego wzrostu ziemniaków. Stosuje się 1,7 litra preparatu na hektar, co 10-14 dni. Pyton Consento może być wykorzystany do ochrony ziemniaków wg zasad Dobrej Praktyki Rolniczej. Zgodnie z nimi na plantacji można wykonać maksymalnie sześć oprysków w sezonie, co przy stosowaniu fungicydu co 10-14 dni pozwala na skuteczną ochronę przez cały okres wegetacji.

Pyton Consento jest fungicydem „elastycznym” – można go stosować w różnych programach ochrony ziemniaków, np. z preparatem Tattoo C. Okres karencji preparatu wynosi 7 dni.

W ubiegłym roku na rynku pojawił się nowy herbicyd do ochrony rzepaku ozimego - Brasiherb 400 CS. Jest herbicydem do zwalczania niektórych jednorocznych chwastów dwuliściennych oraz jednoliściennych w rzepaku ozimym. Ma formę zawiesiny kapsułek do rozcieńczania wodą i stosowany jest doglebowo. Herbicyd działa na chwasty głównie podczas ich kiełkowania. Substancją aktywną jest chlomazon (związek z grupy izoksalidionów) – 400 g w litrze środka.

Brasiherb stosuje się bezpośrednio po siewie rzepaku (najpóźniej do 3 dni), na starannie uprawioną (bez grud) glebę. Preparatu nie wolno stosować na glebach zbyt wilgotnych i przesuszonych oraz podczas wschodów i po wschodach rzepaku, ze względu na możliwość jego uszkodzenia. Nasiona rzepaku trzeba wysiewać na jednakową głębokość (ok. 2 cm) i dokładnie przykryć glebą. Dawka preparatu na hektar wynosi 0,3 litra w 200-300 litrach wody.

Chwasty wrażliwe: gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa i różowa, przytulia czepna, tasznik pospolity, tobołki polne.
Chwasty średnio wrażliwe: gorczyca polna, komosa biała, maruna bezwonna, przetaczniki, rumian polny, rumianek pospolity.
Chwasty odporne: dymnica pospolita, fiołek polny, chwasty wieloletnie.

Stosowanie preparatu wymaga szczególnie korzystnych warunków agrotechnicznych (wilgotność gleby, prawidłowa uprawa itp.). Silne deszcze, występujące podczas kiełkowania i wschodów, mogą powodować przemijające przebarwienia rzepaku, szczególnie w wypadku występowania w tym czasie przymrozków, ale bez wpływu na plon. W wypadku zniesienia cieczy użytkowej środek może spowodować przebarwienia roślin uprawianych w sąsiedztwie: kukurydzy, lucerny i buraków. W bliskim sąsiedztwie kwitnących roślin zabieg należy wykonać przed wieczorem po zakończeniu dziennego lotu pszczół.

Jeśli konieczne jest zlikwidowanie plantacji rzepaku ozimego, można uprawiać wiosną: bobik, bób, cukinię, dynię, groch, fasolę, kapustę, kukurydzę, ogórki, pomidory z rozsady, słonecznik, soję, rzepak jary, pszenicę jarą, ziemniaki i tytoń. W uprawie zbóż ozimych mogą wystąpić przemijające przebarwienia, ale bez istotnego wpływu na plon.

Źródło: "Farmer" 07/2005

Podobał się artykuł? Podziel się!