- Jesteśmy firmą, która w segmencie zwalczania przędziorków ma duże doświadczenie. Nie ukrywam, że czujemy się ekspertami w tej dziedzinie, dlatego te produkty są dla nas szczególnie istotne – mówił na konferencji prasowej Paweł Banach, dyrektor ds. rejestracji i rozwoju produktów Sumi Agro Poland.

Pierwszą zapowiedzianą nowością, następcą znanego na rynku preparatu Nissorun 050 EC (którego rejestracja wygasła) jest Nissorun Strong 250 EC. - Jest to w zasadzie zupełnie nowy produkt, pomimo że zawiera tę samą substancję czynną heksytiazoks, ale w nowej, bezpiecznej dla stosującego oraz dla roślin i środowiska formulacji. Nowa receptura jest też pięciokrotnie bardziej stężona od poprzedniego produktu. Dodatkowo preparat posiada szeroką rejestrację, nie tylko w uprawie jabłoni, ale też grusz, truskawek, pomidorów pod osłonami, a także papryki i ogórka – podkreślał Banach.

Drugą jest również środek przędziorkobójczy o nazwie Kanemite 150 SC. Co ciekawe preparat zawiera nową substancję czynną acekwinocyl i oferuje nowy mechanizm zwalczania. Środek może być stosowany w uprawie jabłoni w celu zwalczania przędziorka owocowca we wszystkich stadiach rozwojowych (jaja i formy ruchome) od pojawienia się szkodnika aż do zbiorów.

Segment zwalczania chorób ziemniaka to nowość dla firmy, do tej pory nie byli oni na nim obecni, a teraz wprowadzają dwa nowe środki przeciwko zarazie ziemniaka.

Pierwszy to Mixanil 425 SC, który zawiera dwie dobrze znane substancje czynne, a mianowicie cymoksanil o działaniu wgłębnym oraz kontaktowo działający chlorotalonil. – Ale jest to jedyny środek zawierający te substancje jednocześnie. Jest to bardzo dobra alternatywa dla preparatów opartych na mankozebie, których jest bardzo dużo na rynku, bo prawie 50 środków – podkreślił Paweł Banach. Wpisuje się to w zasady integrowanej ochrony roślin i strategii przeciwdziałania odporności. Na razie jest on tylko przeznaczony w ochronie łanu przed zarazą ziemniaka, ale firma myśli o poszerzeniu zakresu stosowania środka.

Drugi to preparat Lieto 66 WG. - Zawiera on nową substancję czynną na polskim rynku – zoksamid o działaniu kontaktowym, ale też i cymoksanil o działaniu wgłębnym. Fakt ten pozycjonuje go automatycznie na najwyższym segmencie zwalczania tej choroby. Jest doskonałym elementem do rotacji w programach wielozabiegowych. Jego atutem jest krótki okres karencji – 7 dni – zaznaczał Banach.