PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Obca biedronka

Obca biedronka

Wraz z pojawieniem się pierwszych wiosennych szkodników m.in. mszyc, swoją obecność zaznaczają również biedronki. Wśród naszych rodzimych gatunków pojawia się obcy – biedronka azjatycka, która zagraża nie tylko naszej siedmiokropce.Inwazyjna biedronka azjatycka (Harmonia axyridis), zwana również arlekinem jest dość masywnym i płodnym gatunkiem. To również bardzo żarłoczna biedronka (zjada 15-65 mszyc dziennie) i chociaż ku radości zjada mszyce czy miodówki, to jednak jest zagrożeniem dla naszych polskich gatunków. W jej menu znajdują się także jaja i larwy innych biedronek. Poza tym uszkadzają owoce w sadach oraz gryzą ludzi powodując reakcje alergiczne.

Jeszcze kilka lat temu gatunek ten zasiedlał cieplejsze rejony Europy Południowej i Zachodniej. W Polsce po raz pierwszy stwierdzono ją w roku 2006 w Poznaniu. Niestety swój zasięg ciagle rozszerza  i nawet występuje już na Wschodzie Europy.

Jak poznać obcy gatunek biedronki? Przede wszystkim ma bogate ubarwienie począwszy od żółtego do czerwonego. Pojawiają się też formy czarne. Biedronka azjatycka jest duża (6-8 mm) i masywna, a na końcu okrywy pancerzyka posiada lekki garb. Cechą rozpoznawczą jest to, że posiada różną ilość kropek od 1 do 23. Gatunek azjatycki preferuje tereny zurbanizowane, gdzie występuje w większych koloniach. W ciągu roku może występować nawet 5 pokoleń.

Bardzo charakterystycznym zachowaniem biedronek azjatyckich jest to, że w okresie jesiennym zbierają się w zacisznych, ciemnych miejscach w budynkach, a nawet wewnątrz mieszkania. Jej skupiska składają się nawet z tysięcy osobników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • nika 2014-05-14 09:53:51
    pytanie co nasze państwo przy mocy powołanych instytucji z tym zrobi bo znając życie będzie jak zawsze, urzędnicy wezmą pieniądze i nic nie będzie zrobione.
  • caza 2014-05-13 22:39:28
    następne badziewie ze wschodu
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!