Inwazyjna biedronka azjatycka (Harmonia axyridis), zwana również arlekinem jest dość masywnym i płodnym gatunkiem. To również bardzo żarłoczna biedronka (zjada 15-65 mszyc dziennie) i chociaż ku radości zjada mszyce czy miodówki, to jednak jest zagrożeniem dla naszych polskich gatunków. W jej menu znajdują się także jaja i larwy innych biedronek. Poza tym uszkadzają owoce w sadach oraz gryzą ludzi powodując reakcje alergiczne.

Jeszcze kilka lat temu gatunek ten zasiedlał cieplejsze rejony Europy Południowej i Zachodniej. W Polsce po raz pierwszy stwierdzono ją w roku 2006 w Poznaniu. Niestety swój zasięg ciagle rozszerza  i nawet występuje już na Wschodzie Europy.

Jak poznać obcy gatunek biedronki? Przede wszystkim ma bogate ubarwienie począwszy od żółtego do czerwonego. Pojawiają się też formy czarne. Biedronka azjatycka jest duża (6-8 mm) i masywna, a na końcu okrywy pancerzyka posiada lekki garb. Cechą rozpoznawczą jest to, że posiada różną ilość kropek od 1 do 23. Gatunek azjatycki preferuje tereny zurbanizowane, gdzie występuje w większych koloniach. W ciągu roku może występować nawet 5 pokoleń.

Bardzo charakterystycznym zachowaniem biedronek azjatyckich jest to, że w okresie jesiennym zbierają się w zacisznych, ciemnych miejscach w budynkach, a nawet wewnątrz mieszkania. Jej skupiska składają się nawet z tysięcy osobników.

Podobał się artykuł? Podziel się!