W pierwszej połowie 2013 roku sprzedaż osiągnęła wysokość 38,1 mld euro, przekraczając poziom uzyskany w pierwszej połowie 2012 roku o 4 proc. Zysk operacyjny (EBIT) przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł o 3 proc. do sumy 4,0 mld euro.

Sytuacja finansowa rozwija się bardzo pomyślnie dla segmentu Agricultural Solutions w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku obroty wzrosły o 18 proc. dając sumę 1,7 mld euro. Wskaźnik EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł o 71 mln euro do kwoty 485 mln euro. Wolumeny sprzedaży wzrosły we wszystkich wskaźnikach i regionach. Ponadto wyższe ceny i nabycie firmy Becker Underwood również przyczyniły się do wzrostu obrotów i zysków.

-W świetle trudnej sytuacji gospodarczej, nasze wyniki finansowe osiągnęły wysoki poziom w pierwszej połowie 2013 roku. Sektor produktów ochrony roślin miał największy wpływ na wzrost obrotów i zysków. Wyraźnie wzrosły również zyski w segmencie Functional Materials & Solutions. Wyższe wolumeny sprzedaży w segmencie Oil & Gas także miały wpływ na wzrosty zysków i obrotów - powiedział dr Kurt Bock, prezes zarządu BASF SE , podczas konferencji prasowej podsumowującej półroczne sprawozdanie finansowe firmy.

W pierwszej połowie 2013 roku globalny wskaźnik PKB wzrósł zaledwie o 2 proc., co jest wynikiem gorszym niż osiągnięty w tym samym okresie ubiegłego roku. Globalna produkcja przemysłowa wzrosła tylko o około 1 proc. w tym samym okresie. - Sytuacja gospodarcza jest i będzie niestabilna. Europejska gospodarka nieznacznie się kurczy, a chińska lokomotywa ekonomiczna nie pracuje już na pełnych obrotach. Stany Zjednoczone odnotowują umiarkowany wzrost. Wyraźnie odczuwamy skutki takiej sytuacji i robimy wszystko co w naszej mocy, by firma BASF uzyskała jak najlepszy wynik w tym trudnym okresie - skomentował Bock.

Na podstawie analizy sytuacji gospodarczej z pierwszych sześciu miesięcy 2013 roku, firma przewiduje, że środowisko ekonomiczne będzie zachowywać się bardziej zachowawczo niż do tej pory. Firma BASF prognozuje obecnie następujące wskaźniki dla gospodarki światowej w 2013 roku (poprzednie prognozy uwzględnione w nawiasach):
- Wzrost PKB: 2.0 proc. (2.4 proc.),
- Wzrost produkcji przemysłowej: 2.7 proc. (3.4 proc.),
- Wzrost produkcji chemikaliów: 3.1 proc. (3.6 proc.),
- Średni kurs EUR / dolar - 1,30 dolara za EUR (bez zmian),
- Średnia cena ropy w wysokości 105 dolarów za baryłkę (110 dolarów za baryłkę).

Tempo wzrostu gospodarczego i popyt na chemikalia na całym świecie nie będą rosnąć w drugiej połowie 2013 roku. Prognozowany jest nierównomierny rozwój uwarunkowany niepewną sytuacją gospodarczą.

- Pomimo tego w dalszym ciągu dążymy do przekroczenia poziomów sprzedaży i wskaźnika EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych z 2012 roku. Realizacja takich wyników finansowych jest dzisiaj znacznie trudniejsza niż spodziewaliśmy się na początku roku - powiedział Bock.

Podobał się artykuł? Podziel się!