Koncerny chemiczne nieustannie poszukują nowych rozwiązań ochrony roślin dostosowanych do oczekiwań rolników. Dlatego firma BASF proponuje rolnikom nowe programy ochrony zbóż, a przede wszystkim pszenicy ozimej. 

Duży potencjał

W lepszych stanowiskach o wyższym potencjale plonowania, wysokiej presji chorób, a także większych wymaganiach co do jakości ziarna można zastosować program obejmujący dwa zabiegi:

  • Tango Star 334 SE (1,2 l/ha) do ochrony podstawy źdźbła oraz dolnych liści,
  • Duett Ultra 497 SC (0,6 l/ha) do ochrony górnych liści oraz kłosa.

W wypadku preparatu Tango Star zabieg należy wykonać z chwilą pojawienia się pierwszych objawów porażenia liści lub kłosów patogenami grzybowymi:

Duett Ultra 497 SC (0,6 l/ha) jest stosowany do ochrony górnych liści oraz kłosa – od końca fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia w uprawie pszenicy ozimej i jarej oraz pszenżyta ozimego i jarego. Pszenżyta nie wolno opryskiwać w okresie kwitnienia.

Duett Ultra  jest nowym fungicydem o działaniu systemicznym. Przeznaczony jest do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego oraz wyniszczającego. Zawiera dwie substancje  aktywne: tiofanat metylu (związek z grupy benzimidazoli) – 310 g i epoksykonazol (związek z grupy triazoli) – 187 g w jednym litrze środka. W uprawie pszenicy ozimej i jarej zwalcza mączniaka prawdziwego, rdzę brunatną, żółtą i źdźbłową oraz septoriozę liści i plew. Natomiast w uprawie pszenżyta ozimego i jarego niszczy septoriozę liści i plew, mączniaka prawdziwego oraz rdzę brunatną. 

Producent stara się, aby zarejestrować niższe dawki obu preparatów: 1 l/ha dla preparatu Tango Star i 0,5 l/ha – dla środka Duett Ultra. Pozwoliłoby to zmniejszyć koszty ochrony przy zachowaniu satysfakcjonującej skuteczności.