Ziemniak jest szczególnie wrażliwy na zachwaszczenie. Zagrożenie chwastami występuje już od momentu posadzenia ziemniaka. Spowodowane jest to początkowo wolnym tempem wzrostu. Wówczas chwasty mają duże możliwości rozwoju. Ziemniak od wysadzenia do wschodów, kolejno do zawarcia rzędów nie stanowi konkurencji dla występujących chwastów. Wykonywanie zabiegów mechanicznych (obredlanie) jest skutecznym sposobem na pozbycie się chwastów z plantacji. Nie zaleca się przeprowadzenia tego zabiegu powschodowo ze względu na możliwość uszkodzenia systemu korzeniowego i rozwijających się stolonów. 

Do przedwschodowej ochrony ziemniaka zaleca się stosować herbicydy doglebowe, które należy stosować na świeżo doprawioną wilgotną glebę. Dobór preparatów do walki z chwastami, należy poprzedzić lustracją pola. Preparaty do przedwschodowego odchwaszczania ziemniaka oparte na metrabuzynie, stosowane za późno, mogą wywołać na roślinie fitotoksyczne reakcje, objawiające się jasnym przebarwieniami na liściach. Stosując herbicydy zawierające metrybuzynę, należy wcześniej zapoznać się z tolerancją odmian na tę substancję czynną. 

Odmiany jadalne charakteryzujące się niską wrażliwością - Altesse, Ametyst, Anuschka, Bellarosa, Bryza, Cecile, Coutage, Dali, Etiuda, Etola, Ewelina, Folva, Lord, Markies, Mazur, Orlena, Salinero oraz Syrena.

Odmiany skrobiowe o niskiej wrażliwości - Ikar, Kuba, Rudawa, Skawa.

Odmiany jadalne średnio wrażliwe -  Almera, Aruba, Asterix, Augusta, Belinda, Bellaprima, Berber, Bila, Bogatka, Carrera, Colette, Cyprian, Denar, Ditta, Elfe, Fianna, Gawin, Gracja, Gustaw, Gwiazda, Honorata, Hubal, Ignacy, Ingrid, Jelly, Jurek, Justa, Lady Clare, Malaga, Michalina, Miłek, Mondeo, Nandina, Oberon, Omega, Owacja, Red Fantasy, Red Sonia, Rumba, Sagitta, Tajfun, VR 808 i Zorba.

Odmiany skrobiowe średnio wrażliwe  -  Boryna, Danuta, Glada, Hinga, Inwestor, Jasia, Jubilat, Kaszub, Kuras, Pasja Pomorska, Rumpel i Szyper.

Odmiany jadalne o podwyższonej wrażliwości - Anabelle, Arielle, Bohun, Cekin, Eurostar, Innovator, Irga, Irys, Miriam, Rosalind, Sante, Stasia, Vineta i  Zenia

Odmiany skrobiowe o podwyższonej wrażliwości - Gandawa, Opus, Pokusa.

Odmiany jadalne bardzo wrażliwe - Fresco, Krasa oraz Viviana.

Odmiany skrobiowe - Pasat.

Przykłady zalecanych preparatów do przedwschodowego odchwaszczania aplikowane  8 do 10 dni po posadzeniu.