Agrotechniczny termin siewu bobiku upływa 25. kwietnia. Do odchwaszczania bezpośrednio po siewie do dyspozycji mamy kilka preparatów: oparte o substancję czynną linuron, zarejestrowane w bobiku są dwa herbicydy: Aflex Super 450 SC, i Nuflon 450 SC – oba zalecane są w dawce 1,5-2 l/ha. Także bezpośrednio po siewie aplikuje się Stallion 363 CS na bazie pendimentaliny i chlomazonu w ilości 3 l/ha.

Do 5 dni po siewie wykorzystać można Proman 500 SC, którego substancją czynną jest metobromuron. Preparat stosuje się w ilości 2 l/ha lub Boxer na bazie prosulfokarbu, który aplikuje się w dawce 3-4 l/ha.

Powschodowo wykorzystać można kilka herbicydów. Do wyboru mamy gotową, fabryczną mieszaninę dwóch substancji czynnych: bentazonu i imazamoksu w preparacie Corum 502,4 SL, którą stosuje się od fazy drugiego liścia do fazy pięciu pędów bocznych (BBCH 12-25) w dawce 1,25 lub dzielonych 0,625 l/ha w odstępach 7-dniowych.

Po wykształceniu przez bobik co najmniej 2-3 liści (BBCH 12-13) zastosować można Fusilade Forte 150 EC. Preparat oparty jest o fluazyfop-P-butylu i można go aplikować do początku rozwoju kwiatostanu i przed wysunięciem pąków kwiatowych z liści (BBCH 50) w ilości 0,6-2,5 l/ha.

Kolejnymi preparatami są: Perenal 104 EC i Gallant Super 104 EC oparte o substancję czynną haloksyfop-P, które stosuje się w dawce 0,5-1 l/ha po wschodach rośliny uprawnej i chwastów, niezależnie od fazy rozwojowej rośliny uprawnej.

Bobik powinien być siany możliwie wcześnie, bowiem z powodzeniem znosi krótkotrwałe wiosenne przymrozki i wytrzymuje temperatury do -7°C - przechodzi wtedy pełną jarowizację. Rośliny wówczas są niższe, lepiej kwitną, dają więcej strąków, szybciej dojrzewają i lepiej znoszą suszę, gdyż taki bobik buduje bardziej obfitą masę korzeniową.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Zabierz głos w temacie: bobik

Podobał się artykuł? Podziel się!