Działanie preparatów i tolerancja siewek buraków zależą od rodzaju i uwilgocenia gleby, warunków meterologicznych w trakcie wykonywania zabiegu odchwaszczania i krótko po nim. Podejmując decyzją o zabiegu odchwaszczania trzeba zmierzyć temperaturę w miejscu zabiegu, na polu przy gruncie.

Dla skuteczności zabiegu temperatura powietrza nie może być niższa niż 12°C, temperaturę cieczy trzeba dostosować do temperatury otoczenia. Najbardziej wskazaną temperaturą powietrza, przy której powinno wykonywać się zabieg odchwaszczania jest ok. 15-16°C, a temperatura cieczy użytkowej nie może być niższa niż 12°C.

Jeśli w nocy spodziewany jest przymrozek do -3°C to zabieg herbicydem (obniżoną dawką) przeprowadza się w południe, nigdy wieczorem. Zabieg opryskiwania przeprowadza się na suche, zdrowe, nieuszkodzone rośliny buraka.

Jeśli tak, jak obecnie panują niskie temperatury najbezpieczniej jest przesunąć niezbędne zabiegi zwalczania chwastów. Pozwoli to na uniknięcie stresu poherbicydowego lub ewentualnych uszkodzeń buraków. Zwłaszcza w rejonach, w których temperatury nocą wskazują poniżej -3°C.

Zastosowanie herbicydów przy obniżonych temperaturach na ogół nie powoduje uszkodzeń buraków, ale brak jest działania chwastobójczego preparatów lub jest ono wolniejsze. W temperaturach poniżej 12°C nie stosuje się fenmedifamu, poniżej 10°C działanie metamitronu jest spowolnione, nie stosuje się etofumesatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!